Słodycz piękna w Cukierni

kzarecka

2007-11-30

cukierniaokladka_160Pewna internautka napisała: - "Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami" to ukochana książka moja i moich córek. Kompletnie ją zaczytałam. Szukalam w księgarniach wznowienia. Nie znalazłam, więc oddalam mój zniszczony egzemlarz do introligatora i teraz mam nową wiśniową (a jakże) okładkę". Koniec z kłopotami! Wydawnictwo Dwie Siostry w serii "Mistrzowie ilustracji" wydało tę piękną książkę Clare Compton (Hildy Hewett) z rysunkami Marii Orłowskiej-Gabryś (graficzki i ilustratorki, która za swojego życia zilustrowała ponad 100 książek; słynęła z rysunków realistycznych, a jednocześnie baśniowych, pełnych sentymentalizmu).


O książce - Tata niespełna jedenastoletniej Ani i sześcioletniej Kici wyjeżdża służbowo na pół roku do Australii. Dziewczynki muszą zamieszkać u ciotecznej babci, w Londynie. Nigdy wcześniej na tak długo nie rozstały się z tatą. Nigdy tak długo nie przebywały w nieznanym sobie domu. Czy znajdą z babcią wspólny język? Jak zniosą tęsknotę za tatą? Co je czeka w obcym miejscu? Na szczęście obawy dziewczynek okazują się nieuzasadnione. Czas spędzony u babci Zofii, prowadzącej tytułową cukiernię, pozostanie na zawsze w ich pamięci. Wzruszająca i pełna ciepła opowieść o zaufaniu, odpowiedzialności i przyjaźni.


cukiernia1_420


Fragment
- Jesteśmy prawie na miejscu - powiedział, wyglądając przez okno - i trzeba przyznać, że zgodnie z rozkładem. Doskonale zdążę na lotnisko, pod warunkiem, że ktoś wyjdzie po was na dworzec.

Ania podniosła pismo i starała się nie wyglądać na tak nieszczęśliwą, jak się z pewnością czuła. Widocznie nie bardzo jej się to udawalo.

- Głowa do góry, staruszko - powiedział tatuś. - Sześć miesięcy to niedługo. Przeleci piorunem, a w kwietniu już będziemy razem.

Dorośli mają chyba zupełnie inne poczucie czasu, pomyślała Ania. Jak może ktoś mówić, że wieczność trwająca sześć miesięcy przeleci piorunem! Zaczęła liczyć miesiące na palcach: październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec. Mój Boże, od kwietnia oddziela ją cała zima! Pomyślała o ostatniej zimie, o tym, jak strasznie długo obie z Kicią nosiły grube palta i wysokie buty. Byłoby okropnie rozstać się z tatusiem na sześć miesięcy, nawet gdby mogły nie wyjeżdżać z małego domku niedaleko Brystolu, ale konieczność zamieszkania w obcym mieście u krewnej, której ani ona, ani Kicia nie pamiętają, pogorszała jeszcze sprawę.

Clare Compton "Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami"; Wydawnictwo: Dwie Siostry; Ilustracje Maria Orłowska-Gabryś; Format: 150 x 190 mm; Liczba stron: 248; Okłądka: twarda; ISBN: 978-83-60850-00-8

KaHa


Tagi: Clare Compton, książka, mistrzowie ilustracji, Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami, Wydawnictwo Dwie Siostry; Ilustracje, Maria Orłowska-Gabryś,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany