Białe jest białe, a Czarne jest Czarne

kzarecka

2007-12-04

angelus2_160Angelus dla Martina Pollacka - z takiego werdyktu jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej cieszy się autor, wydawnictwo Czarne, które wydało nagrodzoną "Śmierć w bunkrze", czytelnicy i fani pisarza. Warto podkreślić, że w zeszłym roku tryumfował Jurij Andruchowycz, którego "Dwanaście kręgów" wydało... również Czarne. Angelus to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Natomiast, patrząc statystycznie, Czarne to najlepsze wydawnictwo ściągające do siebie najważniejszych autorów.Media o autorze i książce
Claudio Magris
: - To książka przykuwająca uwagę, a zarazem wyważona, ba, chłodno naukowa. Przede wszystkim jednak bije z niej głęboki humanizm i okiełznany ból. To literacki wyraz dojrzałości, która nie ucieka przed prawdą, lecz akceptuje ją, choć czyni to z wielkim wysiłkiem i dziecięcym poczuciem wstydu.

Ulrich Weinzierl ("Die Welt"): - Czytelnik wspaniałej książki Pollacka będzie wstrząśnięty. W trakcie lektury świadkujemy tragedii, która odsłania prawdę i nabiera wymiarów antycznych.

Andreas Breitenstein ("Neue Zürcher Zeitung"): - Wielka reporterska narracja, archeologiczne poszukiwanie śladów i esej z dziejów mentalności.

Gabrielle von Arnim ("Tages-Anzeiger Zürich"): - Przygnębiająca książka, mądra, świetnie zrobiona dokumentacja i jednocześnie wrażliwa literatura.

Jak Strzałka ("Tygodnik Powszechny"): - "Śmierć w bunkrze" to książka znakomita.

Piotr Kitrasiewicz ("Magazyn Literacki Książki"): - "Śmierć w bunkrze" to znakomicie napisany, przejmujący i refleksyjny rozrachunek z ojcem, dalszymi przodkami, własnym narodem i jego pangermańską pogardą Słowian.

Zbigniew Bauer ("Nowe Książki"): - Martin Pollack nie waha się powiedzieć wprost: mój ojciec był zbrodniarzem. To straszne wyznanie. Zwłaszcza jeśli pada publicznie.

KaHa

Tagi: martin pollak, jurij andruchowycz, angelus, literacka nagroda europy wschodniej, wydawnictwo czarne, śmierć w bunkrze, książka, dwanaście kręgów,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany