Niewygodna prawda

kzarecka

2007-12-07

algore_160Już 10 grudnia pojawi się w sprzedaży (a przynajmniej powinna wedle zapowiedzi) książka byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla - Ala Gore'a. O czy jest "Niewygodna prawda"? A o tym, że cykl klimatyczny ulega gruntownym zmianom. O tym, że w każdym zakątku Ziemi, na morzu czy lądzie, zmniejszające się opady śniegu, fale upałów, susze i huragany zmuszają ludzi do opuszczania domów. Gore stawia pytanie: "Dlaczego światowi przywódcy stale to ignorują? Książka napisana prostym językiem i przyozdobiona ilustracjami mówi, co każdy z nas może zrobić, by tę planetę ratować.


O książce - Stoimy przed największym wyzwaniem, jakiemu kiedykolwiek musiała stawić czoło cywilizacja. Stawką jest życie na ziemi. Pierwszym krokiem do wygrania tej wojny jest przyjęcie do wiadomości tej niewygodnej prawdy.
Nie ma chyba potrzeby przedstawiać Ala Gore'a. Wszyscy doskonale pamiętają jego przegraną w wyborach prezydenckich w USA w 2000 roku. Według powszechnie panującej opinii wyborcza porażka miała go skazać na polityczną emeryturę i zapomnienie. Ale Gore powrócił w zupełnie nowej roli - ekologa i ambasadora kampanii o zasięgu globalnym, kampanii, która ma zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają kryzys klimatyczny. Jego zaangażowanie w zdemaskowanie mitów na temat globalnego ocieplenia przyniosło mu dwie najbardziej prestiżowe nagrody: Nobla i Oskara, a jego książki wciąż okupują światowe listy bestsellerów.
Niewygodna prawda to przewodnik, album, pamiętnik. Gore bez cienia moralizatorstwa czy nachalnej propagandy, za to z ogromną pasją i sporą dawką humoru próbuje swoją książką zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają kryzys klimatyczny. Przedstawia opinii publicznej fakty, które liderzy naszej planety stale ignorują, prezentuje dane i statystyki, których możni tego świata nie chcą zauważyć. Nie boi się krytyki rządu USA, który nie robi nic, aby zapobiec wiszącej nad nami ekologicznej apokalipsie. Dodajcie do tego osobiste wspomnienia i zapierające dech w piersiach fotografie, a będzie jasne dlaczego ta pozycja spotkała się z tak ciepłym przyjęciem w literackim świecie.

Al Gore "Niewygodna prawda"; Wydawnictwo: Sonia Draga; Okladka: twarda; ISBN: 978-83-7508-073-5

KaHa

Tagi: al gore, niewygodna prawda, książka, pokojowa nagroda nobla, , oskar, wydawnictwo sonia draga,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany