Jesienne kontrasty


2007-12-06

cartablanca_160_01Jesień to sezon pełen kontrastów, pora przejściowa między latem z ciepłym piaskiem, uspokajającym szumem fal i promiennym słońcem, a zimą z suchym wiatrem, zamarzniętymi jeziorami i niepokojącą poświatą księżyca. Pełna kontrastów jest też niezwykła oferta, którą wydawnictwo Carta Blanca przygotowało na ten sezon.


Siadając w jesienny wieczór w wygodnym fotelu, możemy wybrać się w daleką, fascynującą podróż, trzymając w rękach album "Krajobrazy. Między piaskiem a lodem". Publikacja prezentuje zielone lasy równikowe, srebrzystą tajgę, iskrzące się w słońcu lodowce i purpurowe pustynie. Na zdjęciach, których nie znajdziemy nigdzie indziej, można zobaczyć dziewicze tereny, oazy spokoju, tajemnicze zakątki i bezkresne połacie ziemi nienaruszonej działalnością człowieka. Refleksji i marzeniom sprzyjają cytaty o odkrywaniu skarbów Ziemi i podróżowaniu, autorstwa wielkich myślicieli, pisarzy, naukowców i artystów, takich jak Antoine de Saint-Exupéry, Mahatma Gandhi, Victor Hugo, Woody Allen czy Albert Einstein.

Pełne kontrastów bywają też nasze wakacyjne wspomnienia, do których szczególnie lubimy wracać w chłodne jesienne wieczory. Przeglądając albumy ze zdjęciami, nie pamiętamy często, ile kłopotów i dylematów przysporzyły nam wymarzone wojaże. Lubimy podróżować koleją, chociaż nierzadko traktujemy ją jedynie jako środek transportu. Uwielbiamy odkrywać nieznane zakątki, ale często bardziej odległe wydaje się nam najbliższe otoczenie. Pasjonuje nas to, co stare, tradycyjne, zapomniane, chociaż nie zawsze zależy nam, żeby świadectwo jego istnienia przetrwało dla przyszłych pokoleń. Aby sprostać tym niełatwym wyborom, wydawnictwo Carta Blanca przygotowało nietuzinkową serię albumów – Nowy Wymiar – wydaną w nietypowym, bo kompaktowym, poręcznym formacie. Nowy Wymiar to cykl trzech albumów, w których historie opowiadają przede wszystkim zdjęcia. Niecodzienne tematy ujęto wielowątkowo i na różnych płaszczyznach. "Koleje"udowadniają, jak ciekawa jest turystyka kolejowa i jak bogato prezentuje się mapa kolejowych zabytków techniki w Polsce. "Fortyfikacje" to wybór najciekawszych przykładów nowożytnej architektury wojskowej, często ulokowanej niedaleko naszych domów. "Polska ginąca" zaprasza w nostalgiczną podróż po kraju i pokazuje zarówno miejsca ocalone od zapomnienia, jak i te, których potencjału turystycznego nie wykorzystano. Największą wartością wszystkich trzech tytułów są efektowne zdjęcia, które wypełniają szczelnie każdą stronę albumu.

Tytuły z serii Nowy Wymiar dostępne są również w formie albumów o klasycznym formacie. "Koleje" i "Polska ginąca" pojawią się w księgarniach już na początku grudnia. Obecny na rynku album "Fortyfikacje" ukazał się rok temu i wciąż przybywa mu czytelników.

Warto pomyśleć o tytułach Carta Blanca jako o świątecznych prezentach. Pięknie wydane albumy o intrygujących tematach, zachwycą niejednego estetę, miłośnika egzotycznych podróży czy zapalonego odkrywcę. Kombinacji jest mnóstwo, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi tytułami.

www.cartablanca.pl

(informacja nadesłana)

Tagi: carta blanca, koleje, fortyfikacje, polska gnijąca, przewodniki, zdjęcia, książka, album,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany