Złoty Kompas - kulisy produkcji filmu

kzarecka

2007-12-11

kompas_160Philip Pullman napisał "Zorzę północną" - pierwszą część sagi fantastycznej "Mroczne materie" i bardzo szybko stał się autorem wyróżnianym prestiżowymi nagrodami literackimi. A jak się odnosi taki sukces, to szybko działają również producenci filmowi. Jeśli książka jest tak popularna, to i film może przynieść krocie. Za reżyserię "Zorzy północnej" zabrał się więc Chris Weitz i tak powstał "Złoty Kompas" z Nicole Kidman i Danielem Craigem. A teraz dostajemy jeszcze "Złoty Kompas. Ilustrowany przewodnk po filmie" ze zdjęciami z planu, wywiadami, opisami efektów specjalnych itd.


O przewodniku - Pięknie wydana książka odsłaniająca kulisy produkcji filmu w reżyserii Chrisa Weitza na podstawie powieści Philipa Pullmana Zorza północna - pierwszego tomu słynnej trylogii Mroczne materie. Ponad 150 kolorowych fotosów i zdjęć z planu filmowego. Zdjęcia aktorów - Nicole Kidman, Daniela Craiga i grającej rolę Lyry Dakoty Blue Richards. Wywiad z reżyserem i innymi twórcami filmu. Opisy i ilustracje kostiumów, rekwizytów, efektów specjalnych.

kompas1_420

kompas2_420

O książce - W pewnym dziwnym świecie, w którym w powietrzu wiruje tajemniczy Pył, żyje osierocona przez rodziców dziewczynka imieniem Lyra. Kiedy jej przyjaciel Roger zostaje porwany, Lyra wyrusza na poszukiwania, które zawiodą ją na daleką Północ. Na lodowcu mieszkają pancerne niedźwiedzie, po mroźnym niebie latają czarownice, a piękna kobieta przeprowadza straszliwe eksperymenty. Lyra musi przejść do innego świata widocznego za zorzą północną.

kompas3_420

kompas4_420

Mariusz Czubaj ("Polityka"): - Trylogia Philipa Pullmana "Mroczne materie" wzbudziła zainteresowanie wykraczające poza krytykę literatury. Niektórzy zarzucali Pullmanowi herezję, zaś o książce dyskutował w telewizji z autorem arcybiskup Canterbury. Bo też książka mogła wywołać niepokój: oto dowiadujemy się, że z tajemniczego mrocznego pyłu powstał nie tylko Wszechświat, ale i sam Autorytet, czyli powieściowy Bóg, że walka z potęgą materii może dać wolność i że zbawicielką jest dziewczynka. I wreszcie, co szczególnie rozsierdziło stróżów instytucjonalnej religii - że rozmaite instytucje: od Ministerstwa Teologii przez Rządową Sekcję Wiedzy Tajemnej po zwykłych kapłanów zrobią wszystko, by bohaterowie żyli w niewiedzy na temat natury świata. Nic zatem dziwnego, że "The Times" nazwał Pullmana tyleż "odważnym", ile "niebezpiecznym".

kompas5_420

kompas6_420

Brian Sibley "Złoty Kompas. Ilustrowany przewodnik po filmie"; Wydawnictwo: Albatros; Tłumaczenie: Danuta Górska; Format: 235 x 288 mm; Liczba stron: 80; Okladka: twarda; ISBN: 978-83-7359-614-6

KaHa

Zdjęcia: żródło Filmweb.pl

Tagi: złoty kompas, książka, film, przewodnik po filmie, zorza północy, saga fantastyczna, philip pullman, chris weitz, brian sibley, nicole kidman, daniel craig, zdjęcia, wydawnictwo albatros, mariusz czubaj, polityka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany