Mitford - ostatni będą pierwszymi

kzarecka

2007-12-19

iskraboza_160Seria powieści o Mitford to obraz takiego pięknego, sielankowego życia, bez przemocy i nieprzyzwoitości. Małe, amerykańskie miasteczko, emerytowany ksiądz... Jan Karon wpadła na genialny pomysł - skoro wokół tyle zła, ludzie z przyjemnością poświęcą czas na opowieść o lepszej stronie życia. I miała rację. Jej: "W moim Mitford", "Światełko w oknie", "Te wysokie zielone wzgórza", "Do Kanaanu", "Nowa pieśń", "Wspólne życie", "Na tej górze", "Przybieżeli pasterze" trafiały do pierwszej piątki na listach bestsellerów i sprzedawały się w milionach egzemplarzy. Teraz pojawiła się u nas najnowsza książka z serii - "Iskra boża. Cudowne lata w Mitford". Podobno Jan Karon zostawiła na koniec to, co najlepsze.


O książce - Odnajdzie sie w niej postaci i tematy zarówno stare, jak i nowe oraz odpowiedzi na pytania zadawane przez miliony czytelników od początku serii. Ojciec Timothy Kavanagh bywał powoływany do realizacji "wyższych celów" niejeden raz. Wychował przecież odrzuconego chłopca, adoptował psa i wypowiedział słowa przysięgi małżeńskiej w niebagatelnym wieku ponad sześćdziesięciu lat. Ale nigdy nie poproszono go o to, aby dokonał rzeczy niemożliwej. Opiekując się razem z Cynthią położoną niedaleko Mitford farmą, emerytowany ksiądz kościoła episkopalnego otrzymuje zadanie odrodzenia Holy Trinity, górskiego kościoła, który pozostawał zamknięty przez czterdzieści lat. Na szczęście pomagają mu sami mieszkańcy gór.

Jan Karon wypełniła niszę w beletrystyce, pisząc sielskie powieści o małym amerykańskim miasteczku. Każdemu zdarzeniu przyświeca wiara ojca Tima w Boga, jego przekonanie o licznych błogosławieństwach życia, nawet gdy gromadzą się chmury, przekonanie, że w każdym człowieku można dostrzec dobro. Książki Jan Karon to literacka uczta dla ducha.


karon_420

Jan Karon - Zanim zdecydowała się spełnić swoje marzenie i pisać książki, pracowała w najlepszych agencjach reklamowych w Nowym Jorku i San Francisco, zyskując wiele nagród. Po powrocie w rodzinne Appalachy na trwałe wpisała się w krajobraz Blowing Rock, miasteczka, gdzie "znalazła" bohaterów, którzy zaludniają karty jej książek. Ich postępowanie oraz język, którym się posługują, stanowiąpodstawę dla wszystkich powieściopisarskich kreacji. Jak sama autorka mówi: - Kocham ludzi z Blowing Rock. I kocham również tych z moich powieści, jakby byli moją rodziną.

Jan Karon "Iskra boża. Cudowne lata w Mitford"; Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Tlumaczenie: Mira Czarnecka; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 560; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7506-177-2


Zdjęcie - źródło: Mitfordbooks.com; z oficjalnej strony autorki


KaHa


Tagi: jan karon, iskra boża, książka, książki, wydawnictwo zysk, W moim Mitford, Światełko w oknie, Te wysokie zielone wzgórza, Do Kanaanu, Nowa pieśń, Wspólne życie, Na tej górze, Przybieżeli pasterze, mitford, seria, ojciec Tomothy Kavanagh,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany