Oto królowa Camilla - Boże chroń królową

kzarecka

2007-12-24

krolowacamilla_160Dokładnie miesiąc dzieli nas od dnia, w którym będziemy mogli przeczytać nową książkę Sue Townsend. Autorka na początku lat osiemdziesiątych olśniła czytelników swoim bohaterem - to właśnie Adrian Mole przyniósł jej popularność i międzynarodową sławę. Teraz czekamy jednak na zdecydowanie inną książkę. Jej tytuł to "Królowa Camilla". To inteligentna, świetnie napisana, choć niekiedy przerażająca fantazja na temat współczesnej Wielkiej Brytanii. Tak twierdzi wydawca. Czy ma rację? Królowa abdykuje, Karol nie chce objąć tronu, a kiedy William postanawia zostać królem, pojawia się PROBLEM. Satyrycznie i zabawnie. Sami osądźcie.


O książce - W desperackiej próbie rozprawienia się z przestępczością i zwalczenia zamieszek Jack Barker, premier Wielkiej Brytanii, postanawia utworzyć Strefy Zamknięte dla wszelkiej maści wyrzutków społecznych, w tym kryminalistów, nieudaczników, głupców, chorobliwie otyłych i Rodziny Królewskiej. Książę Karol i miłość jego życia, Camilla, zamieszkują w Kwiatowej Strefie Zamkniętej wraz z resztą Rodziny i licznymi psami. Spokój zostaje zburzony, kiedy Królowa ogłasza decyzję o abdykacji, a Karol odmawia objęcia tronu. Jednak gdy tylko książę William proponuje swoją kandydaturę, pojawia się jeszcze jeden pretendent – nieślubny owoc związku Karola i Camilli. Z kart tej powieści wyziera najlepsze oblicze Sue Townsend - ostre, satyryczne i przezabawne.

Fragment
Nie istnieją naukowe dowody na to, że psy rozumieją ludzką mowę, ani że potrafią komunikować się z innymi psami. Właściciele psów, upierający się, że psy "rozumieją każde moje słowo", są w błędzie. Jednakże, jak powiedział mi ostatnio stary seter irlandzki: "Psy doskonale rozumieją ludzką mowę i uważają, że większość z tego, co mamy do powiedzenia, jest banalne, nudne i protekcjonalne".

(Camilla do Karola)
– Kochanie, czy sądzisz, że pies wie, iż jest psem? – spytała Camilla.
– To zależy, co rozumiesz przez wie – odparł Karol.
– Oczywiście, że wiem, iż jestem cholernym psem. Jem z miski na podłodze, sram na ulicy… – warknął Freddie.

"Sunday Limes": - Satyra społeczna Townsend może być okrutna, ale polityczne fantazje autorki sprawiają, że jest to jednocześnie książka niezwykle wiarygodna, nieprawdopodobnie realistyczna i zabawna.

"The Telegraph": - Uczta dla fanów Townsend, przede wszystkim odniesienia literackie i motyw świadomości klasowej.

Jeremy Paxman: - Najbardziej komiczna książka roku. Nie przychodzi mi do głowy nic równie śmiesznego.

Sue Townsed "Królowa Camilla"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Ewa Świerżewska; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 416; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-382-0

KaHa

Tagi: królowa camilla, książka, sue townsed, adrian mole, wydawnictwo wab, sunday limes, the telegraph, jereymy paxman, królowa, karol, camilla, william,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany