Paszporty Polityki - nominacje 2007

kzarecka

2007-12-27

pszportypolityki_160.O tym, że był to niezły rok dla polskiej literatury, świadczą nie tylko książki trójki nominowanych do Paszportu, ale nazwiska i twórczość innych, których krytycy zgłosili do naszej nagrody - napisał Mariusz Czubaj, dziennikarz "Polityki". Owymi krytykami byli: Leszek Bugajski, Przemysław Czapliński, Paweł Dunin-Wąsowicz, Kazimiera Szczuka, Marek Zaleski, Dariusz Nowacki, Jarosław Klejnocki, Magdalena Miecznicka, Anna Nasiłowska i Robert Ostaszewski. A Paszport zdobyć może...


NOMINOWANI:
* Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Robert Ostaszewski: - U prozaików, którzy dużo piszą i publikują, zazwyczaj ilość nie przechodzi w jakość. Na szczęście nie jest tak w przypadku Klimko-Dobrzanieckiego, który w ostatnich miesiącach wydał aż trzy książki: "Wariata", "Raz. Dwa. Trzy" i "Kołysankę dla wisielca". Każda z nich jest zupełnie inna, ale wszystkie naznaczone są wyrazistą autorską sygnaturą. Klimko-Dobrzaniecki, sam niespokojny duch, oprowadza czytelników po światach odmieńców, wariatów, Innych, którzy próbują znaleźć swoje miejsce w świecie. To proza pełna zarazem życiowego konkretu, jak i ulotnej poezji.

* Michał Witkowski

Przemysław Czapliński: - Przewrotność i przegięcie "Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej" polegają na tym, że gawędę szlachecką snuje parweniusz, że gawęda pełna jest katolickich uniesień doświadczanych przez człowieka, dla którego obrzęd zastępuje wiarę, i że gawęda opiewa męskie zwycięstwo w bezwzględnym świecie kapitalizmu, choć wypowiada ją mężczyzna, który marzy o innym mężczyźnie. Witkowski zebrał w tej powieści fantazmaty narodowe, które pozostały nam po przełomie ustrojowym i które przetrwały czas karnawałowej zapaści: są tu romantyczne i mesjanistyczne fantazmaty polskości, Matki Boskiej, sprawującej opiekę nad naszym narodem, i modernistyczne rojenia o pięknie kapitału.

* Mariusz Sieniewicz

Robert Ostaszewski: - Aby opisać rebelię starców, walczących z terrorem młodości, trzeba mieć wiele wyobraźni - tę Sieniewicz bez wątpienia ma. Autor "Rebelii" nie po raz pierwszy zajmuje się problemem wykluczania grup społecznych, nie po raz pierwszy też dowodzi, że o tych sprawach można pisać, unikając stylistyki ideologicznej agitki. W tej powieści rebelia odbywa się także na poziomie języka, a nieomal każde zdanie tekstu staje się dla czytelnika zaproszeniem do lekturowej przygody.

PONADTO ZGŁOSZENI BYLI:
* Ignacy Karpowicz
* Jacek Dukaj
* Kinga Dunin
* Tomasz Różycki
* Piotr Śliwiński
* Krzysztof Varga
* Dawid Bieńkowski
* Bartek Chaciński
* Grzegorz Kopaczewski
* Zygmunt Miłoszewski

Źródło: Polityka.com.pl

KaHa

Tagi: paszporty polityki, nominacje, 2007, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Michał Witkowski, Mariusz Sieniewicz, Ignacy Karpowicz, jacek dukaj, kinga dunin, Tomasz Różycki, Piotr Śliwiński, Krzysztof Varga, Dawid Bieńkowski, Bartek Chaciński, Grzegorz K,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany