Jestem legendą, czyli jak Will Smith walczy o przeżycie

kzarecka

2008-01-10

jestem_legend261_160"Jestem legendą" ukazała się w USA ponad pół wieku temu. Książka przyniosła Richardowi Mathesonowi uznanie i światową sławę. Do tej pory autor napisał wiele, wiele książek, opowiadań i scenariuszy. A "Jestem legendą"? Stało się po prostu... legendą. Książka przeszła do historii jako wielkie dzieło amerykańskiego horroru. Jest jedną z najważniejszych dwudziestowiecznych powieści o wampirach. A teraz mamy i nowe wydanie książki, i film. Film w reżyserii Francisa Lawrence'a ("Constantine" z Keanu Reevesem), ze scenariuszem Akivy Goldsmana ("Kod da Vinci", "Piękny umysł", "Rekrut") oraz Marka Protosevicha ("Posejdon") i Willem Smithem w roli głównej, 11 stycznia będzie miał swoją polską premierę. Przeczytajcie książkę, obejrzyjcie film, porównajcie.

O książce - Robert Neville to genialny naukowiec, jednak nawet jemu nie udało się opanować straszliwego wirusa, którego nie można powstrzymać ani wyleczyć i który... został stworzony ludzką ręką. Neville, z niewiadomego powodu odporny na działanie wirusa, jest ostatnim żyjącym człowiekiem w mieście - kiedyś zwanym Nowym Jorkiem... - a być może nawet na świecie. Jednak nie jest sam. Otaczają go "Zarażeni" - ludzie, którzy na skutek epidemii zmienili się w mięsożernych mutantów zdolnych do funkcjonowania jedynie w ciemnościach, pożerających i zarażających wszystko i wszystkich na swojej drodze. Ostatnie trzy lata Neville buszował po okolicy w poszukiwaniu pożywienia i zapasów, systematycznie wysyłał w eter wiadomości, wierząc, że dotrą one do innych ocalałych. Jednak Zarażeni cały czas czają się w mroku, obserwują każdy jego ruch i czekają, aż zrobi jeden śmiertelny błąd. Będąc jedyną nadzieją ludzkości, Neville ma już tylko jeden cel: znaleźć sposób na odwrócenie działania wirusa. Chce do tego wykorzystać własną, odporną na chorobę krew, na którą jednak wciąż polują Zarażeni. Neville wie, że potwory mają nad nim przewagę, a jego czas nieubłaganie dobiega końca.

Tę trzecią książkę w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowano jako fantastykę naukową, ponieważ, mimo iż powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976, czyli w przyszłości.

Richard Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu. Wywarł wpływ na całe pokolenie autorów bestsellerów, w tym Stephena Kinga i Deana Koontza, którzy czytali go we wczesnej młodości (King: - Książki takie, jak "Jestem legendą", stały się dla mnie inspiracją).

Richard Matheson "Jestem legendą"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Paulina Braiter; Format: 125 x 195 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7480-071-6

KaHa

Tagi: jestem legendą, książka, film, richard matheson, will smith, stephen king, dean koontz, neville, Francis Lawrence, Constantine. Kean Reeves, scenariusz, Akiva Goldsman, Kod da Vinci, Piękny umysł, Rekrut, Mark Protosevich, Posejdon, premiera,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany