Nowe życie noblisty

kzarecka

2008-01-15

nowezycie_160Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się. Takim zdaniem rozpoczyna się najnowsza książka Orhana Pamuka, pisarza uważanego za jednego z najwybitniejszych w dzisiejszych czasach, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Informacja o tej powieści natychmiast nasunęła mi wspomnienie filmu "Numer 23" z Jimem Carrey'em (w filmowym thrillerze pewien mężczyzna czyta książkę, która dokładnie odzwierciedla jego życie). "Nowe życie" Pamuka jest zupełnie inne, ma jednak wspólne cechy z "dwódziestką trójką" - książka, tajemnica, morderstwa, psychologiczna podróż w głąb siebie. Powieść powinna pojawić się na rynku 25 stycznia.O książce - Młody student o imieniu Osmon czyta pewną książkę. Osesja na jej punkcie, każe mu udać się w niebezpieczną podróż, w której towarzyszyć mu będzie zagadkowa i piękna kobieta, Canan. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także ukochanego Canan, dwójka podróżników wpadnie w wir sensacyjnych przygód. Staną w obliczu morderstwa, spisków i tajemnych stowarzyszeń. Pod wpływem tej wyprawy zmieni się nie tylko życie Osmana, zmieni się sam Osman. Bo ta wyprawa to także psychologiczna podróż w głąb samego siebie.

"Nowe życie" łączy tradycję powieści drogi z wątkami mitycznymi oraz sprawnie napisanym thrillerem, pełnym suspensów i zagadek. To najbardziej postmodernistyczna z wszystkich powieści Pamuka, wyrosła z klimatu fikcji Borgesa. Jednocześnie jest to książka, w której powracają znane już polskim czytelnikom Pamukowe tematy i problemy, zwłaszcza ten, który dotyczy konfliktu między Wschodem a Zachodem.

Orhan Pamuk "Nowe życie"; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Format: 148 x 210 mm; Liczba stron: 298; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-08-04167-3

KaHa

Tagi: orhan pamuk, nowe życie, książka, wydawnictwo literackie, literacka nagroda nobla, film, numer 23, jim carrey,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany