Stary ale jary

kzarecka

2008-01-18

jaksiezdrowo_160Książka "najbardziej znanego doktora Ameryki" jest i u nas. Poradnik "Jak się zdrowo zestarzeć?" była w Stanach Zjednoczonych wielkim bestsellerem. Dlaczego? Może dlatego, że większość społeczeństwa nie chce być uważana za "starych"? Diety, przeróżnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, operacje plastyczne - to już dla wielu chleb powszedni. Wszyscy chcą być młodzi, piękni i bogaci. Andrew Weil podpowiada, jak być młodym duchem w starszym, co jednak nie oznacza bezużytecznym, ciele. Na swojej stronie internetowej doktor reklamuje się jako: "Andrew Weil - Twój zaufany doradca zdrowia". Jak dbać o zdrowie ze zdrowym rozsądkiem? Dowiedzcie się.


O książce - Poradnik dla osób starszych oraz tych, które starość mają jeszcze przed sobą. W zalewie publikacji o cudownych dietach, metodach przedłużania młodości i kosmetyce odmładzającej książka ta stanowi głos zdrowego rozsądku.
W pierwszej części autor wyjaśnia, na czym polegają procesy starzenia się, i opisuje wpływ płci, genów, środowiska i stylu życia na indywidualne doświadczenie wieku podeszłego. Daje przegląd rozmaitych eliksirów młodości, cudownych lekarstw i metod zdrowotnych, oddzielając przy tym mity od prawdy i podkreślając, że zachowanie wiecznej młodości jest fizycznie i medycznie niemożliwe. W drugiej dzieli się z czytelnikami obecną wiedzą (ale nie fantazjami) na temat skutecznych metod polepszania jakości życia za pomocą optymalnej diety, wysiłku fizycznego, czy regularnego snu. Opisuje wszystkie aspekty ludzkiego życia, które mają wpływ na długie zachowanie możliwie najlepszej formy fizycznej i psychicznej.
W publikacji znajdziemy takie rozdziały jak między innymi: Dwunastopunktowy program zdrowego starzenia się, Kilka słów o medycynie integracyjnej, Myśli, emocje, postawy, Dotyk i seks, Medycyna odmładzająca, Shangri-la i źródło wiecznej młodości, Dieta przeciwzapalna, Nauka i filozofia zdrowego starzenia się, Zaprzeczanie starości , Nieśmiertelność.

Fragment
Wierzę, że starzenie się niesie ze sobą nie tylko wyzwania i straty, ale i nagrody. W niniejszej książce pragnę zwrócić uwagę na te dziedziny, w których pojęcia "stary" i "dobry" można traktować jako synonimy. Co jest tak bardzo wzruszającego w starych drzewach? Dlaczego stare wina i whisky warte są więcej od młodych? Czemu sery dojrzałe lepsze są od serów niedojrzałych? Co sprawia, że piękniejszy dźwięk wydają stare skrzypce? l dlaczego tak wielką wartość miewają antyki? Proszę zważyć, jakie cechy tych przedmiotów nabierają wartości z wiekiem, a następnie przymierzyć je do ludzi.
Tak, starzenie się może nieść ze sobą słabość i cierpienie. Ale może też ofiarować nam głębię i bogactwo doświadczenia, pełnię życia, spokój, mądrość oraz swoistą siłę i wdzięk. Nie zamierzam nikomu wmawiać, że ta czy inna dieta, ten czy inny zestaw ćwiczeń lub ziół uczyni go młodszym. Natomiast spróbuję was przekonać, że trzeba zaakceptować proces starzenia się i podejmować działania zmierzające do polepszenia stanu zdrowia w ciągu całego życia. By zestarzeć się z wdziękiem, trzeba przestać negować fakt, że się starzejemy, i uczyć się utrzymywać nasze ciało i umysł w dobrym stanie na wszystkich etapach życia.
Pierwszym krokiem ku starzeniu się z wdziękiem jest dokładne przyjrzenie się temu procesowi i zrozumienie go.

drwait_160Andrew Weil: - W 2002 roku stuknęła mi sześćdziesiątka. Z tej okazji przyjaciele zorganizowali dla mnie przyjęcie niespodziankę. Gdy jednak te radosne obchody dobiegły końca, nadszedł czas refleksji, która doprowadziła do bardzo nieprzyjemnych wniosków - oto zbliżyłem się do tego okresu życia, gdy energia i siły zaczną mnie opuszczać, a ja sam coraz bardziej tracić będę niezależność. Sześćdziesiątka to wiek, gdy nasze narządy stopniowo odmawiają nam posłuszeństwa i pojawiają się pierwsze oznaki chorób związanych z procesem starzenia się. Niełatwo to dostrzec z dnia na dzień. Gdy rankiem patrzę w lustro, moja twarz i biała broda wydają się takie same jak dnia poprzedniego. Jednak na fotografiach z lat siedemdziesiątych mój zarost jest całkiem czarny i trudno nie zauważyć, jak wiele na przestrzeni tych trzydziestu lat się we mnie zmieniło. Gdy się skupię, mogę stwierdzić i inne zmiany, jakie zaszły w moim ciele - tu mnie boli, tam mnie strzyka, gorzej znoszę niewygody podróży, mam mniej energii. Także i pamięć nie jest już taka jak dawniej. W tym samym jednak czasie jakaś część mnie czuje się zupełnie nietknięta zmianami, niemal identyczna jak wtedy, gdy miałem sześć lat.

Andrew Thomas Weil - jest znanym amerykański ekspertem medycznym, autorem wielu popularnych książek na temat zdrowia. Ukończył Harvard Medical School. Jest profesorem medycyny Uniwersytetu Arizony, gdzie kieruje Programem Medycyny Integracyjnej.

Andrew Weil "Jak się zdrowo zestarzeć?"; Wydawnictwo: PIW; Tłumaczenie: Beata Biały; Liczba stron: 336; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-06-03117-1

KaHa

Tagi: Andrew Weil, Jak się zdrowo zestarzeć?, książka, poradnik, fragment, andrew thomas weil, najbardziej znany doktor ameryki, Harvard Medical School, Shangri-la, nieśmiertelność, starość, dieta, operacje plastyczne,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany