"W Salem Falls nie ma miejsca dla gwałcicieli!"

kzarecka

2008-01-23

czarownicezsalem_160.Kiedy po raz pierwszy zadzwonił wydawca i powiedział, że chcą zapłacić za moje opowiadanie, od razu zadzwoniłam do mamy i oświadczyłam, że zostanę pisarką! - wspomina Jodi Picoult. Była wtedy w trakcie studiów, dlatego słowa matki (To świetnie! i pytanie o to, jak zamierza się utrzymać) sprowadziły ją na ziemię. Zajmowała się więc "normaną" pracą i przez kilka kolejnych lat wydawała powieści (ogółem czternaście). Powpadało również kilka ważnych literackich nagród. Dziś jest znaną autorką. A teraz jej "Czarownice z Salem Falls" ukazały się u nas. Książka, o której w "Publishers Weekly" napisano: - Autentycznie niepokojąca, niezwykle oryginalna.O książce - Jack St. Bride, nauczyciel w prywatnej szkole dla dziewcząt, nie ma innego wyjścia – musi całkowicie zerwać ze swoim dawnym życiem, które legło gruzach z powodu zakochanej w nim uczennicy. Szukając miejsca, w którym mógłby się ukryć i pogrzebać przeszłość, trafia do sennego miasteczka Salem Falls w Nowej Anglii. Powrót do nauczania nie wchodzi w grę, zostaje więc pomywaczem w małej restauracji należącej do Addie Peabody.
Wkrótce między właścicielką a skromnym, bezpretensjonalnym Jackiem rodzi się uczucie. Niestety, w sielskim miasteczku mieszka też czwórka skrywających mroczne tajemnice nastolatek, które obierają sobie Jacka za cel niecnych knowań. Rozpętuje się współczesne polowanie na czarownice i Jack po raz kolejny musi walczyć z wymiarem sprawiedliwości oraz z uprzedzeniami.

Fragment
Gillian mało nie pękła ze śmiechu, kiedy patrzyła, jak wieczorem mieszkańcy Salem Falls umykali z ulic do domów niczym myszy przed burzą, skrzętnie chomikując okruchy poczucia bezpieczeństwa w nadziei, że dzięki temu przetrwają obecny kryzys. Sądzili, że Jack St. Bride przyniósł do ich miasteczka zło, ale to nieprawda – on tkwiło tu od zawsze. Może Jack był niczym żagiew przyłożona do stosu, ale składanie na niego całej winy zakrawało na skrajną niesprawiedliwość.
Tak czy owak, teraz – jak pewnie nigdy dotąd – Jack potrzebował… kogoś bliskiego.
Gillian poluzowała pasek szlafroka i zapaliła stojącą przed nią świecę.
- Z tego płomienia zaklęcie niech w moim imieniu się przędzie. Nie ma ranić, zła sprowadzać, a rozkoszą odpowiadać.
Ogarnęło ją ciepło – tak wielkie, jakby w jej ciele rozjarzył się ogień. Gillian zamknęła oczy. Przesunęła rękami po brzuchu, a potem powiodła nimi w górę i objęła dłońmi piersi, wyobrażając sobie, że rozgrzewa ją podniecający dotyk Jacka St. Bride’a.
- Gilly? – Rozległo się pukanie do drzwi i w progu stanął ojciec.
Wszedł do środka. Gillian natychmiast zasunęła poły szlafroka, podtrzymując je mocno pod samą szyją. Amos usiadł na łóżku, kilka centymetrów za jej plecami. Gilly zamarła w idealnym bezruchu; nie drgnęła, nawet wtedy, gdy położył rękę na jej głowie, jakby dokonywał swoistego aktu błogosławieństwa.
- Ty i te twoje świece. Pewnego dnia puścisz cały dom z dymem. – Opuścił rękę na ramię córki. – Już słyszałaś najnowsze wieści, jak sądzę?
- Tak.
- Nie przeżyłbym, gdyby cię spotkało coś złego – powiedział głosem nabrzmiałym od emocji.
- Wiem, tatusiu.
- Przy mnie zawsze będziesz bezpieczna.
Gilly uniosła dłoń i splotła palce z palcami ojca. Przez chwilę siedzieli urzeczeni tańczącym płomieniem świecy. W końcu Amos podniósł się z łóżka.
- Dobranoc, Gillian.
- Dobranoc – wyrzuciła z siebie nerwowo.
Drzwi zamknęły się z cichym stukotem. Gilly znów próbowała sobie wyobrazić, że jej ciało rozpala ogień. A potem uniosła nogę i zaczęła bacznie studiować podeszwę stopy. Nacięcie, które zrobiła w ubiegłym tygodniu, nadal było widoczne: cienki zygzak na wysklepieniu, przypominający otwór rezonansowy w skrzypcach. Podobny miała także na drugiej stopie. Z kieszeni szlafroka wyjęła scyzoryk i przejechała po skórze, żeby otworzyć rany. Pojawiła się krew, a Gillian gwałtownie wciągnęła powietrze upojona rozkoszą bólu.

Jadi Picoult "Czarownice z Salem Falls"; Wydawnictwo: Prószyńśki i S-ka; Tłumaczenie: Katarzyna Kasterka; Format: 146 x 225 mm; Liczba stron: 488; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-661-6

KaHa

Tagi: Jadi Picoult, Czarownice z Salem Falls, książka, fragment, powieść, wydawnictwo prószyński, gwałciciel, Publishers Weekly,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany