Islandzka superpisarka mówi: - Weź moją duszę

kzarecka

2008-01-28

wezmojadusze_160Mamy już telewizyjne Superkino, a teraz zaczynamy mieć superksiążki. Dokładniej superthrillery. A takim przynajmniej mianem okrzyknęli skandynawscy recenzenci bestsellerową "Weź moją duszę". Książce Yrsy Sigurdardottir (i pomyśleć, że pisarka zaczynała swoja karierę od przyjemnych powieści dla dzieci) nadali w swoim rankingu cztery gwiazdki. O czym jest owy superthriller? A o zbrodni - jak to w większości powieści z tego gatunku bywa. Żeby jednak choć delikatnie przybliżyć fabułę, proszę - bestialskie morderstwo w nadmorskim spa, a następnie seria złowieszczych odkryć z przeszłości.O książce - Prawniczka Thora przyjeżdża do nadmorskiego hotelu, którego atrakcją jest stosowanie praktyk ezoterycznych. Jej znajomy, właściciel hotelu, ma problemy prawne związane z tą nieruchomością, ponoć nawiedzaną przez duchy. W trakcie pobytu Thory na pobliskiej odludnej plaży dochodzi do morderstwa Birny, architektki hotelu. Wkrótce w tajemniczych okolicznościach ginie hotelowy bioenergoterapeuta. Jaką tajemnicę kryje w sobie historia przeklętego miejsca.

Fragment
- Co za ohyda - powiedział. Oddalili się już nieco od obory, kiedy
mężczyzna zatrzymał się i spojrzał na połacie śniegu. Puścił rękę dziewczynki.
- Gdzie to jest, do diabła? - mamrotał rozdrażniony, kopiąc śnieg butem.
Dziewczynka stała nieruchomo, podczas gdy mężczyzna rozgrzebywał śnieg wokół. Już się nie cieszyła. Mamy tu nie ma. Nie mogła być pod śniegiem. Była chora. Zdławiła w sobie szloch i spytała:
- Gdzie jest mamusia?
- U Pana Boga - odparł, nie przerywając poszukiwań.
- U Pana Boga? - spytała Kristin zmieszana. - A co ona tam robi?
Mężczyzna prychnął.
- Umarła. Wtedy człowiek idzie do Boga.
Dziewczynka nie bardzo wiedziała, co to znaczy. Nigdy nie spotkała nikogo, kto by umarł.
- Bóg jest dobry, prawda? - zapytała, choć dobrze znała odpowiedź.
Mama i dziadek często jej o tym mówili. Bóg jest dobry. Niewyobrażalnie dobry. - A czy ona wróci od Pana Boga? - Spojrzała na mężczyznę z nadzieją.
Ten wydał z siebie radosny rechot i przestał grzebać w śniegu.
- Tutaj. Nareszcie. - Schylił się i jął odgarniać śnieg rękami w skórzanych rękawiczkach. - Nie, od Pana Boga nikt nie wraca. Jeśli chcesz się spotkać z mamusią, musisz sama do Niego pójść.
Dziewczynka zesztywniała. O co mu chodzi? Patrzyła, jak mężczyzna odgarnia śnieg ze stalowej pokrywy włazu na łące, w miejscu, w którym mama zabraniała jej się bawić. Ale Pana Boga chyba nie ma tam na dole?
Mężczyzna wyprostował się na moment, po czym znów się pochylił, by podnieść ciężką klapę. Skierował wzrok na dziewczynkę i po raz drugi się uśmiechnął. Wolałaby, żeby już się nie uśmiechał. Skinął na nią. Z wahaniem ruszyła w jego stronę, zbliżając się do wielkiej czarnej dziury, którą jeszcze przed chwilą zasłaniała pokrywa.
- Czy Bóg jest tam z mamusią? - spytała drżącym głosem.
Mężczyzna wciąż wykrzywiał twarz w uśmiechu.
- Nie, nie ma go tam, ale niedługo przyjdzie po ciebie. Chodź. - Złapał dziecko za wychudzone ramiona i pociągnął w kierunku dziury.
- Jak to dobrze, żeś została ochrzczona. Bóg nie przyjmuje do siebie tych, co nie są ochrzczeni. Ale miejmy nadzieję, że będzie o tobie pamiętał, bo przecież nie odszuka cię w księdze parafialnej. - Uśmiech na jego ustach stał się jeszcze zimniejszy. - Może byśmy się tak zabezpieczyli i dla pewności powtórzyli zabawę. Nie chciałbym, żeby Pan
Bóg cię do siebie nie przyjął. - Zarechotał cicho.
Mała nie wiedziała, o co mu chodzi, i niczym zahipnotyzowana patrzy ła w czeluść. Jej mama nigdy nie weszłaby do takiej dziury. Jakby przez mgłę słyszała, że mężczyzna mamrocze coś o "skróconym chrzcie", ale podniosła wzrok dopiero wtedy, gdy zwrócił się ku niej, przyłożył dłoń pełną śniegu do jej czoła, zamknął oczy i powiedział:
- Chrzczę cię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Yrsa Sigurdardottir "Weź moją duszę"; Wydawnictwo: Muza; Format: 148 x 205 mm; Liczba stron: 400; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7495-366-5

KaHa

Tagi: Yrsa Sigurdardottir, Weź moją duszę, inlandzka pisarka, książka, fragment, powieść dla dzieci, thriller, superkino, bestseller, thriller, wydawnictwo muza,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany