Nalepa absolutnie genialny

kzarecka

2008-02-01

nalepa_160Od dzieciństwa lubiłam Breakout. Zwłaszcza riffy gitarowe Tadeusza Nalepy ("Gdybyś kochał, hej" kocham do dziś). Po wielu latach Paweł Kukiz i jego zespół nagrał płytę zatytułowaną Piersi i Przyjaciele "60/70" (Kowalska, Staszewski, Gadowski, Olejnik, Ortodox, Boratyn), gdzie znalazły się między innymi utwory: "Poszłabym za tobą" oraz wspomniany wyżej "Gdybyś kochał, hej". Ogromnym szacunkiem darzyłam też syna Nalepy - Piotra (również gitarzysta). I pewnie dlatego zwróciłam uwagę na nową publikację Iskier - "Tadeusz Nalepa. Breakout absolutnie" Wiesława Królikowskiego (na okładce zdjęcie z serii ojciec i syn; bardzo podobne wykorzystane było na okładce płyty "Blues" na początku lat '70-tych).



O książce - Odkąd Tadeusz Nalepa przekształcił Blackout w Breakout, do oficjalnego (acz nie ostatecznego) końca działalności grupy upłynęło 12 lat. Ten czas zespół Breakeout poświęcił, by wypełnić smutną socjalistyczną rzeczywistość intensywną barwą swojej muzyki. Krytykowani przez media za sprzyjanie zachodnim wzorcom i demonstracyjnie długie włosy, w końcu objęci zakazem emisji w telewizji i radiu, uparcie tworzyli teksty i melodie, które wywalczyły sobie drogę do świadomości Polaka i znalazły miejsce na półce z jego ulubionymi przebojami. Grupa Tadeusza Nalepy nadawała wyraźny sygnał, że nad Wisłą blues i rock mają się świetnie, a socreal jest wobec połączenia słowiańskiej fantazji z hendriksowskimi i zeppelinowymi tradycjami zupełnie pozbawiony szans. Nowe, rozszerzone wydanie książki zawiera wspomnienia o zmarłym 4 marca 2007 roku Tadeuszu Nalepie, kalendarium i wywiady oraz uzupełnioną dyskografię, a także galerię niepublikowanych dotąd zdjęć.

Wiesław Królikowski "Tadeusz Nalepa. Breakout absolutnie"; Wydawnictwo: Iskry; Format: 165 x 235 mm; Liczba stron: 276; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-244-0047-8

KaHa

Tagi: wiesław królikowski, tadeusz nalepa breakout absolutnie, książka, piersi i przyjaciele, kowalska, 60/70,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany