Polski hydraulik - natarcie

kzarecka

2008-02-05

polskihydraulik_160Żeby zrozumieć, o czym naprawdę opowiada Zaremba, zamiast jego tekstom trzeba przyjrzeć się wściekłości i rozbawieniu jego czytelników. Innymi słowy mamy tu do czynienia z klasyczną sztuką retoryczną i samych siebie powinniśmy zapytać: dlaczego na jego artykuły tak często reagujemy wzburzeniem? – pyta Daniel Sandström ("Dagens Nyheter"). Chcecie dowiedzieć się, dlaczego polski hydraulik na plakatach związków zawodowych wygląda jak prostytutka i dlaczego Szwecja i Szwedzi są tacy, jacy są? Przeczytajcie książkę z serii Reportaże Czarnego - "Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji". Autor - Maciej Zaremba. Autor - laureat nagrody Daga Hammarskjölda. Nagrody oczywiście szwedzkiej.


O książce - Dlaczego szwedzki wymiar sprawiedliwości jest pobłażliwy dla zbrodniarza wojennego, ale nie zna litości dla jego ofiary? Jak wytłumaczyć, że polski hydraulik na plakatach związków zawodowych wyglada jak prostytutka? Jak to się stało, że po czterech latach japońskiej niewoli szwedzcy marynarze z okrętu M/S Ningpo zamiast otrzymać ordery, trafili do aresztu za niepłacenie podatków? Czy to nie dziwne, że policjanci z miasteczka Borlänge już jesienią wiedzieli, że zaniemogą w zimie? I dlaczego tak często chorują,mieszkając w najczystszym kraju Europy?
To tylko niektóre tematy, jakimi w swojej książce zajął się Maciej Zaremba. Jego reportaże to jednocześnie niezwykle wnikliwe eseje na temat czegoś tak nieuchwytnego i trudnego do zdefiniowania jak mentalność Szwedów, czyli głęboko tradycyjnego społeczeństwa, które uważa się za pionierów nowoczesności.

Katrine Kielos ("Expressem”): - "Polski hydraulik" to momentami wspaniały portret nowego społeczeństwa klasowego Europy. Zaremba odnajduje nieoczekiwane punkty widzenia, z których opowiada historię nowego proletariatu. Jego reportaż o opiekunkach z Oviken to mistrzowski popis feminizmu.

Gunnar Wetterberg ("Sydsvenskan"): - Zaremba widzi i nazywa rzeczy, o których nie zawsze chcemy słyszeć.

Mariusz Szczygieł: - Kiedy czytam zdania typu `Rask ma z pewnością dużo do powiedzenia. Najwięcej sobie samemu, oczywiście`, mam wrażenie, że Maciej Zaremba dysponuje talentem na miarę Vonneguta. Ma narracyjną swadę pisarzy amerykańskich (w typie Doctorowa czy Philipa Rotha). W jego stosunku do opisywanych zjawisk jest pewien "chłodek", ironia i dystans. Nie przeszkadzają mu one jednak - jak chciał Kapuściński, pisząc o podstawowej misji reportera - stać po stronie skrzywdzonych i wykorzystanych przez system. Kiedy w pierwszym rozdziale przeczytałem pierwsze zdanie ("Tego październikowego popołudnia stolarz Jan Andersson w obecności żony stracił panowanie nad sobą"), już wiedziałem, że mamy do czynienia nie tylko ze sprawnym publicystą, ale z reportażystą, który czerpie z tradycji polskiego reportażu literackiego.

Maciej Zaremba - Publicysta największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Pisze o kulturze i polityce, przemianach społecznych. Jedną ze znaczących publikacji był jego tekst po śmierci Jana Pawła II, tłumaczący Szwedom historyczne i ekumeniczne znaczenie papieża Polaka. Wspólnie z żoną, znaną szwedzką pisarką Agnetą Pleijel, przekładał polską literaturę, m.in. poezję Zbigniewa Herberta. W artykułach, esejach i książkach (ta jest piąta) pokazuje Szwedom przede wszystkim ich samych. W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935-1976 na tysiacach "niepożądanych" obywateli. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania. Za swe publikacje otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Szwedzkiej Izby Adwokackiej oraz, kilkakrotnie, Nagrodę Akademii Szwedzkiej, tej samej, która przyznaje literackie Noble. Za cykl reportaży "Polski hydraulik" został uhonorowany m.in. Nagrodą Polonii Szwedzkiej - Polonika 2006 oraz Stora Jornalistpriset (Wielka nagroda dziennikarska). Z inicjatywy czołowego dramaturga szwedzkiego Larsa Norena powstał cykl jednoaktówek opartych na reportażu Zaremby. Wystawiono je w dwudziestu miastach Szwecji.

Maciej Zaremba "Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 288; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-021-9

KaHa

Tagi: Maciej Zaremba, Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji, książka, Dag Hammarskjöld, reportaż,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany