Czy cel uświęca środki?

kzarecka

2008-02-14

zuckermanwyzwolony_160Od czasu Henry'ego Millera nie było pisarza, który potrafiłby być tak zabawny, pełen współczucia, brutalny i poruszający do łez - a wszystko w obrębie jednego akapitu. Takie słowa pojawiły się na łamach "Village Voice". A skoro się pojawiły, wniosek nasuwa się jeden - wreszcie ktoś się znalazł. I tak do bez wątpienia należącego do najwybitniejszych prozaików XX wieku Millera, którego twórczość stała się symbolem literackiego buntu i twórczej anarchii, porównano Philipa Rotha, którego z kolei obecnie zalicza się do czwórki największych żyjących pisarzy amerykańskich. Przedstawiamy książkę "Zuckerman wyzwolony".



O książce - Natan Zuckerman, niedoszły samotnik po trzydziestce, zakłopotany świeżo zdobytą sławą autora bestselleru, wypuszcza się na ulice Manhattanu w ostatnim roku burzliwej dekady lat sześćdziesiątych. Nie dość, że wielbiciele utożsamiają go ze stworzonym w książce satyrem, Gilbertem Carnovskym, to na dodatek staje się celem pouczeń i porad domorosłej krytyki literackiej. Niedawne zabójstwa Roberta Kennedy'ego i Martina Luthera Kinga Juniora każą niespokojnemu Zuckermanowi zastanawiać się, czy określenie "cel" nie jest czymś więcej niż przenośnią.
W "Zuckermanie wyzwolonym" uwiedziony niespodziewanym sukcesem pisarz wpada w pułapkę łatwej sławy i oddala się od najbliższych przyjaciół, zrywa związek z uczciwą kobietą i niszczy pełne ciepła stosunki z młodszym bratem... a wszystko przez wielki sukces, jaki osiągnął!

Newsweek: - Napisanie książki o pułapkach sławy, opis komicznej przechadzki po gabinecie luster jest dowodem niezwykłej odwagi Rotha.

Philip Roth "Zuckerman wyzwolony"; Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Format: 125 x 183 mm; Liczba stron: 172; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7298-775-4

KaHa

Tagi: Philip Roth, Zuckerman wyzwolony, książka, henry miller, pisarz, anarchia,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany