Mistrzostwo świata z polską Superdrużyną

mgierszewski

2008-02-18

mistrzostwo_160Po "Pogrzebach", wydanych w 2006 roku, powieści bardzo dobrze przyjętej przez krytykę, Tomasz Białkowski wydał kolejną – "Mistrzostwo świata". Książka ukazała się w tym samym wydawnictwie – Wydawnictwie "Portretu" ­– co wszystkie poprzednie publikacje tego autora ("Leze", "Dłużyzny"). Zresztą autor jest redaktorem tego olsztyńskiego czasopisma, w którym odpowiada za dział prozy. Sam "Mistrzostwie świata" opowiada w ten sposób: - W książce można wyróżnić trzy plany. Przenikają się one wzajemnie, niektóre wątki powracają, by najmocniej wybrzmieć w finale. Trzymam się mocno konstrukcji, aby nie wyszła z tego chaotyczna mozaika, zbitek luźnych historyjek...


...Pierwszy plan to retrospekcje związane z życiem bohatera. Od opisów dzieciństwa w rodzinnym domu aż po piwniczną zsyłkę. Drugi plan to podróż miejskim autobusem przez miasto i towarzyszące temu opisy miejsc. A plan trzeci to powstająca na oczach czytelnika Superdrużyna, która ma zapewnić Polsce tytułowe Mistrzostwo Świata.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: - Ta książka jest pełna pięknych bramek. Białkowski to wyrafinowany zawodnik. Wykiwał mnie kilka razy, ale zrobił to tak, że nie straciłem ochoty na dalszą grę. Świetna proza. Rzec by się chciało - na Mistrzostwo Świata!

Robert Ostaszewski: -
W gruncie rzeczy powieść Białkowskiego jest przede wszystkim oskarżeniem współczesnego świata, pogrążającego się w chaosie, pozbawionego spajającej go idei. Chaos odciska swoje piętno w przestrzeni miasta, gdzie nakładają się na siebie wpływy rozmaitych kultur, rządzi działaniami ludzi, pozbawia ich życie trwałego oparcia. A to właśnie o oparcie toczy się gra, o sens, ideę, która ukierunkowałaby codzienną, żmudną krzątaninę. Bohater nie znajduje tego oparcia ani w rodzinie, ani w kulturze, ani w związkach z innymi; co więcej, im bardziej próbuje nadać swojemu życiu jakąś formę, tym mocniej grzęźnie w chaosie, co dobrze podkreśla rwany, dygresyjny tok narracji. Białkowski skroił prozę – by tak rzec - z ducha czeską, gdzie o poważnych sprawach pisze się z dystansem i przymrużeniem oka (przewrotny humor to bezsprzeczna zaleta tej książki).

Tomasz Białkowski "Mistrzostwo Świata"; Wydawnictwo: Wydawnictwo "Portret"; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 240; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-60477-12-0

Giera

Tagi: Tomasz Białkowski, Mistrzostwo Świata, książka, hubert klimko-dobrzaniecki, superdrużyna,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany