Dziki, dziki, dziki!

kzarecka

2008-02-21

dzikiogien_160Bohaterowie Morza Trolli powracają, by stawić czoła najgorszym koszmarom. Wyrusz w ekscytującą wyprawę do magicznej Krainy Elfów. Miejsca, z którego powróciło niewielu ludzi. Istnieją prawa, które muszą być przestrzegane. Istnieją reguły, do których trzeba się bezwzględnie stosować. Istnieją zakazy, których łamać nie wolno. Nigdy!!! Po takiej zapowiedzi wystarczyłoby dodać - jest już "Dziki Ogień" Nancy Farmer. Można jednak dodać coś jeszcze - zło przebiera różne formy, różne maski i chętnie objawia się tam, gdzie w ogóle się go nie spodziewamy. Na ceremonii Dzikiego Ognia trzeba się go niestety spodziewać.


O książce - Na ceremonię Dzikiego Ognia, w noc rozpoczęcia nowego roku, nie można wnosić żadnych metalowych przedmiotów. Żelazo, srebro, brąz - wszystko to służy śmierci... Ale kapryśna Lucy ukrywa pod szatą piękny naszyjnik, podarunek od jasnowłosej wojowniczki z dalekiej Północy. To dopiero początek kłopotów. Szaleństwo i gniew ogarniają wioskę i zmuszają rodzinę Jacka do poszukiwania pomocy w odległym klasztorze. Jednak cel ich wędrówki okazuje się dopiero początkiem prawdziwej wyprawy. Gdy uczeń barda niechcący wywołuje trzęsienie ziemi, z więzienia na wewnętrznym dziedzińcu ucieka wodna elfka, która porywa za sobą Lucy. Jack w towarzystwie byłej niewolnicy Pegi oraz szalonego niewolnika Brutusa wyrusza plątaniną podziemnych korytarzy aż do mitycznej Krainy Elfów, do której udała się Pani Jeziora. Ale przebycie najeżonego niebezpieczeństwami labiryntu nie oznacza jeszcze odniesienia sukcesu.

Nancy Farmer o tym, jak postanowiła zostać pisarką (wywiad dla dla Educational Paperback Association): - Kiedy Daniel miał cztery lata, czytałam powieść i ogarnęło mnie poczucie, że sama mogłabym stworzyć coś podobnego. Usiadłam i jak w transie napisałam opowiadanie. Nie było najlepsze, ale dobrze się bawiłam. Miałam czterdzieści lat. Od tamtej pory całkowicie pochłonęło mnie pragnienie pisania. Nie umiem tego wyjaśnić, ale myślę, że wszystko, co przeżyłam wcześniej, przygotowało mnie do mojego prawdziwego powołania.

Trzykrotna laureatka nagrody Newbery za książki: The Ear, the Eye and the Arm; A Girl Named Disaster i Dom Skorpiona (The House of the Scorpion), który w 2002 roku zdobył także National Book Award.

Nancy Farmer "Dziki Ogień"; Wydawnictwo: Jaguar; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 456; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-60010-55-6

KaHa

Tagi: Nancy Farmer, Dziki Ogień, książka, morze trolli, nagroda newberry,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany