39,9

kzarecka

2008-02-25

399_160Powieść Moniki Rakusy nie opowiada o zmarszczkach i tłuszczyku - stwierdzil Piotr Bratkowski. Choć dodał: - O nich też. Ha, i trochę to pocieszające, bo kult młodości (o którym autorka również wspomina) zaczyna być męczący. Coraz częściej słyszę: - Jestem stara. I coraz częściej muszę tłumaczyć, że my wszyscy, niezależnie od wieku, jesteśmy młodzi, piękni i inteligentni. "39,9" to zapiski dojrzałej kobiety, której towarzyszy stałe poczucie wyobcowania. Nie jest więc tylko o świecie widzianym przez różowe okulary. Nie ma jednak też zakopywania siebie za życia. Oto dziennik kobiety, który z pewnością warto przeczytać.O książce - Opowiadają o przekraczaniu granic pomiędzy młodością a starością, opisują pogmatwane stosunki rodzinne bohaterki - rozliczenie z nieżyjącą matką, drobne konflikty domowe, relacje z mężem, dziećmi i przyjaciółmi. Jest też refleksja nad późno odkrytym żydowskim pochodzeniem. Dziennik nie skupia się jednak tylko na sferze prywatnej, bohaterka śmiało wyraża opinie na temat wydarzeń politycznych, wiadomości telewizyjnych i prasowych, przeczytanych lektur. Pisane z niezwykłą szczerością, miejscami z niemałą dawką ironii „gorączkowe” notatki nie unikają współczesnych tematów tabu, takich jak powszechnie obowiązujący kult młodości i ciała czy chirurgiczne odcinanie się od starości.

Piotr Bratkowski: - Powieść Moniki Rakusy nie opowiada o zmarszczkach i tłuszczyku (choć o nich też). Opowiada o dziecięcych i młodzieńczych traumach. O konsekwencjach odkrycia żydowskiego dziedzictwa. O próbach przymierzenia się do wyznaczonych przez świat ról: żony, matki, wyzwolonej kobiety. 39,9 to antybaśń o Śpiącej Królewnie. Nagle - choć bez udziału królewicza - przebudziła się. Po to, by zaakceptować własną dojrzałość z jej wszystkimi niedoskonałościami, by pogodzić się ze sobą i odzyskać kontrolę nad własnym losem.

Monika Rakusa "39,9"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 216; Okladka: miękka; ISBN: 978-83-7414-389-9

KaHa

Tagi: Monika Rakusa, 39, 9, książka, kult mlodości, dziennik,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany