Moralny nieład noblowskiej Peggy

kzarecka

2008-02-28

moralnynielad_160Peggy - to Margaret Atwood. Nobel, oczywiście literacki - wciąż wielu czeka, aby go dostała, ale tak to na ogół jest - jak się czeka, to ten ktoś nie dostaje. A "Moralny nieład" to tytuł książki. Książki będącej przewrotną autobiografią Atwood. Biografią rozpisaną na jedenaście opowiadań. Chronologia zachowana? Nie. To bez znaczenia. A może nawet należy to zaliczyć na plus. I słów kilka z "Times Literary Supplement": - Jej historie mogą być powściągliwe w słowach, pełne ozdobników, surowe, brutalne lub pełne przebaczenia - są dokładnie takie, jakich chce autorka. To opowiadania pisane w najlepszym momencie życia.O książce - Nell, bohaterka wszystkich historii, codziennie roztrząsa banalne na pozór kwestie, które tak naprawdę dotykają istoty człowieczeństwa. Zastanawia się nad swoją tożsamością, nad tym, jak codzienne wybory kształtują jej osobowość i zmieniają bieg jej świata. Opowiada o relacjach z rodziną, z ukochanym mężczyzną i jego byłą żoną, ludziach, których poznała, i przeczytanych książkach, próbując określić siebie i swoje miejsce w świecie.
Każde z opowiadań pokazuje inną scenę z życia Nell: starszej kobiety u boku męża, dojrzewającego dziecka, niepewnej swojej sytuacji kochanki, zakochanej dziewczyny. Niechronologicznie ułożone historie obejmują ponad pół wieku: od lat 30. ubiegłego stulecia do chwili obecnej, i niemal cały krajobraz Kanady: wielkie miasta i ich przedmieścia, wiejskie gospodarstwa czy lasy na północy kraju.

Fragment
Wyskrobali jakoś razem na zaliczkę – poszły na to oszczędności Nell i pieniądze z telewizyjnego filmu dokumentalnego, który ostatnio zrobił Tig. W weekend, po dobiciu targu, wstawili łóżko. A potem usiedli na linoleum, jedząc sardynki z puszki z ciemnym chlebem i kawałkami sera, popijając czerwonym winem. U góry wisiała na drucie goła żarówka, więc ją zgasili i zapalili świecę. Urządzili sobie piknik w domu.
– No więc to wszystko jest nasze – powiedział Tig.
– Nigdy do tej pory nie miałam na własność żadnej nieruchomości – dodała Nell.
– Ja też nie – zawtórował jej Tig.
– Trochę tu straszno. – Nell ogarnęły wątpliwości.
– Jutro pójdziemy zobaczyć jastrzębia.
Nell pocałowała Tiga. Nie był to może ¬najlepszy pomysł z uwagi na sardynki, ale ostatecznie jedli je oboje.
– Chodźmy do łóżka – zaproponował Tig.
– Muszę umyć zęby – odparła Nell.

Margaret Atwood "Moralny nieład"; Wydawnictwo: Znak; Format: 124 x 195 mm; Liczba stron: 256; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-0939-8

KaHa

Tagi: Margaret Atwood, Moralny nieład, książka, fragment, literacki nobel,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany