Życie przecięte, życie nieprzeciętne

kzarecka

2008-03-06

zycieprzeciete_160"Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" ukaże się w drugiej połowie miesiąca. Od Marca '68 mija 40 lat, zatem można powiedzieć, że to publikacja rocznicowa. O książce Joanny Wiszniewicz Anna Bikont napisała: - Ważna część historii polskiej XX wieku została przedstawiona w sposób dociekliwy i niezwykle wciągający. Autorka niczego nie komentuje, niczego nie poróbuje uogólniać ani podsumowywać. Każda historia jest unikalnym świadectwem, przeżywamy ją razem z jej bohaterem. "Życie przecięte" to dokument oparty na rozmowach.



O książce - Niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania. Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu "oral history". Ich bohaterowie, urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach w różny sposób usytuowanych w ówczesnej Polsce. Mówią o czasach szkoły i dojrzewania. Opowiadają o tym, jak przeżyli Marzec - i kim są po Marcu.

Barbara Engelking-Boni : - Z rozmów Joanny Wiszniewicz wyłaniają się różnorodne, fascynujące losy ludzkie, rozmaite drogi życiowe, i odmienne sposoby zmagania się z doznaną krzywdą. Myślę, że nie można tej krzywdy w żaden sposób naprawić, ale można o niej mówić i można pozwolić mówić ludziom, którzy jej doznali. Można dopuścić ich do głosu. Takim właśnie - ważnym, mocnym głosem jest książka Joanny Wiszniewicz.

Joanna Wiszniewic "Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 784; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7536-028-8

KaHa

Tagi: Joanna Wiszniewic, Życie przecięte, Opowieści pokolenia Marca, książka, wywiad,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany