PRL - jaki był, jacy byliśmy?

kzarecka

2008-03-07

abecadloprl_160Od jakiegoś czasu po Sieci krążą slajdy zatytułowane "Tacy byliśmy". Z jednym pytaniem - jak udało nam się przeżyć, skoro tyle "niebezpieczeństw" czyhało na nas w dzieciństwie (rower bez hamulców, wspólne spożywanie obiadów, picie wody z węża ogrodowego, brak komórek, itd., itp.). Bardzo przyjemne slajdy. Z jednym ważnym zdaniem - byliśmy szczęśliwi. PRL. Przez wielu znienawidzony. Dla wielu jednak to czas dziecięcych wypraw po przygody. 17 marca ukaże się książka Zdzisława Zblewskiego. Jej tytuł to "Abecadło PRL-u". Można powspominać.O książce - Dziś trudno w to uwierzyć, ale całkiem niedawno istniało państwo, w którym dobrem luksusowym był papier toaletowy, a telewizja oferowała tylko dwa kanały! Wydawnictwo Znak zaprasza w podróż do świata, w którym ożywają takie pojęcia jak czyn społeczny, kartki żywnościowe czy Pewex. Witamy w PRL!

"Abecadło PRL" to przewodnik pokazujący przede wszystkim obraz codziennego życia minionej epoki. Za sprawą 240 haseł z różnych dziedzin poznajemy język aparatu władzy ("aktyw", "współzawodnictwo pracy"), opozycji ("cztery osiem", "zadyma") i społeczeństwa ("bikiniarz", "prywatka"). Kolejne hasła - od "agentury" do "żuczka Colorado" - składają się na bogato ilustrowane i pełne anegdot kompendium wiedzy o PRL.

Znakomicie napisaną książkę uzupełnia kalendarium będące zarysem dziejów politycznych Polski Ludowej.

Zdzisław Zblewski "Abecadło PRL-u"; Wydawnictwo: Znak; Format: 166 x 234 mm; Liczba stron: 212; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-0948-0

KaHa

Tagi: Zdzisław Zblewski, Abecadło PRL-u, książka, tacy byliśmy, bikiniarz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany