Zbyt prawdziwa by mogła być piękna

kzarecka

2008-03-07

historyjki_160.Jest kolejna książka Moniki Mostowik. Laureatka wielu konkursów literackich, autorka tomików poezji, zbiorów opowiadań, książek, artykułów... Kto zna, ten wie. Kto nie zna, może poznać. Literatura, całe szczęście, nie produkt spożywczy, który po terminie się wyrzuca. Unicestwia. Był, nie ma. Dlatego, jeśli nie znacie słów storzonych przez tę autorkę, możecie iść do księgarni, bądź biblioteki i się w nie zaopatrzyć. A wtedy uczta będzie gotowa. Możecie też natychmiast polecieć i zakupić "Histeryjki o May" (świetny tytuł!).
O książce - "Histeryjki o May" to cykl opowiadań albo jedno opowiadanie w trzech odsłonach; czytelnik może uwierzyć narratorowi, może się zgodzić z tymi, którzy mieli okazję poznać May, może też posłuchać jej samej. To opowiadania o May, która jest zbyt prawdziwa, żeby mogła być piękna.

Inga Iwasiów : - Tego zbioru nie można nazwać po prostu powieścią ani po prostu cyklem opowiadań. Kolejne zdarzenia-przymiarki narracyjne wysnuwane są z hipotetycznych codziennych sytuacji, z typowych scenariuszy kobiecych takich jak miłość, małżeństwo, przyjaźń, choroby. Cechuje je przede wszystkim intensywne skupienie na podmiocie, które odsyła do narratorki jako osoby empatycznej do tego stopnia, że być może tożsamej z May. Empatycznej, a jednak zdystansowanej, świadomej mechanizmów opowiadania. W sprawie tożsamości czekają na nas zresztą liczne niespodzianki, charakterystyczne dla prozy Moniki Mostowik.

Monika Mostowik "Histeryjki o May"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 114; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-700-2

KaHa

Tagi: Monika Mostowik, Histeryjki o May, książka, tomik poezji,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany