Mroczna sceneria

kzarecka

2008-03-11

prawopowrotu_160Świetnie skonstruowana intryga, wiernie nakreślone tło historyczne i doskonałe stadium charakterów stanowią o oryginalności prozy Rebeki Pawel. A dokładniej rzecz ujmując, dotyczy to książki "Prawo powrotu". Książki, która jest nowością. Książki, w której prym wiodą: miłość, wojna i mroczna sceneria faszystowskiej Hiszpanii. Oto dalsze losy Carlosa Tejady, którego mieliśmy przyjemność poznać w "Śmierci nacjonalisty" (reklamowanej owego czasu zdaniem: - Dramatyczna opowieść o okrucieństwie mściwego pokoju i do dziś pokutujących mitach o "faszystach Franco" i "bezbożnikach Stalina".).


O książce - Carlos Tejada, porucznik budzącej grozę i znienawidzonej przez społeczeństwo Gwardii Cywilnej, obejmuje służbę na posterunku w Salamance, jednym z najsłynniejszych ośrodków akademickich na świecie. Doskonale zna lokalne środowisko, gdyż jeszcze przed wojną domową studiował tam prawo, dlatego ma zająć się nadzorem przeciwnych reżimowi profesorów. Gdy jeden z nich znika w niewyjaśnionych okolicznościach, Tejada rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go do San Sebastian. Tam spotyka bliską swemu sercu przyjaciółkę sprzed lat, Elenę Fernandez. Ta jednak okazuje się zaangażowana w przerzut przez francuską granicę żydowskiego profesora, uciekającego przed gestapo. Śledztwo Tejady przybiera zupełnie nieoczekiwany kierunek i wkrótce on sam będzie zmuszony wybierać między uczuciem a służbową powinnością.

Rebecca Pawel "Prawo powrotu"; Wydawnictwo: Sonia Draga; Tlumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska; Liczba stron: 328; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7508-070-4

KaHa

Tagi: Rebecca Pawel, Prawo powrotu, książka, śmierć nacjonalisty, faszyzm,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany