Ciesz się późny wnuku. Chyba, że ci się nie opłaca.

kzarecka

2008-03-19

cieszsie_160Max Cegielski o "Ciesz się późny wnuku" Sowy napisał: - Szkoda, że książka Jana Sowy nie otwierała Ha!art'owskiej serii wydawniczej "Linia Radykalna". W przeciwieństwie do "Zniewolonego umysłu 2" jest świetnie napisana i zredagowana. Korporacja Ha!art poleca "Wszystko, co się nie opłaca" (uwielbiam te hasło, odkąd zobaczyłam je pierwszy raz!). Wydawnictwo współtworzył Jan Sowa (autor i redaktor kilku książek). Najnowsza - "Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna", to rownież publikacja, na której majątku się pewnie nie zbije. Przeczytać ją jednak się opłaca.O książce - "Ciesz się, późny wnuku!" opisuje rozwój demokracji w świecie zachodnim i próby demokratyzacji poza jego obszarem: w Japonii, Indiach, Turcji i Kongu. Sowa kontrastuje demokrację parlamentarną z klasycznym modelem greckiej demokracji uczestniczącej i z najnowszymi postulatami demokracji radykalnej. Zastanawia się nad możliwością demokratyzacji reżimów autorytarnych oraz nad dalszym rozwojem demokracji w krajach zwanych już demokratycznymi. Rozważa wpływ kolonializmu i globalizacji na społeczno-polityczną kondycję społeczeństw peryferyjnych. Obszernie omawia też przemiany społeczno-polityczne w Polsce po 1980 roku. Książka łączy teoretyczną refleksję z empiryczną analizą. Jest z jednej strony polemiką z tradycją myśli liberalnej, z drugiej, poruszając kwestie reprezentacji, rewolucji i ideologii, wchodzi w dialog ze współczesnymi autorami lewicowymi, takimi jak Ernesto Laclau, Chantal Mouffe czy Slavoj Žižek.

Ile czasu musi minąć, aby utopia stała się rzeczywistością? Nasz świat liberalnych swobód i wybieralnej władzy był kiedyś tylko marzeniem grupki idealistów, którzy wbrew panującemu status quo wierzyli, że wolność i równość są możliwe. Jesteśmy ich późnymi wnukami; dzięki nim możemy cieszyć się utopią częściowo zrealizowaną. Dlatego jeśli chcemy, aby świat się doskonalił, musimy nadal marzyć, uprawiając to, co Wallerstein nazywa utopistyką: budować wizję lepszych, w pełni demokratycznych i sprawiedliwych społeczeństw, aby w ten sposób ćwiczyć najbardziej polityczną spośród wszystkich władz umysłu - wyobraźnię.

Jan Sowa "Ciesz się, późny wnuku. Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna"; Wydawnictwo: Ha!art; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 550; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-89911-98-8

KaHa

Tagi: Jan Sowa, Ciesz się późny wnuku, książka, ha!art, Kolonializm, globalizacja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany