Dziennik autora Podziemnego kręgu

kzarecka

2008-03-25

dziennik_160Chuck Palahniuk swojej pierwszej książki nie opublikował, gdyż stwierdził, że nie jest do końca przekonany co do opowiedzianej historii. Kolejną powieść wydawca odrzucił jako zbut obrazoburczą. Trzecia - w zamierzeniu jeszcze bardziej kontrowersyjna, wreszcie ujrzała światło dzienne. Nie stała się bestsellerem. Zabrał się za nią David Fincher, ale i ekranizacja "Fighty Club" nie wywołała furory. Aż pojawiła się na DVD. Dziś "Podziemny krąg" to zjawisko kultowe. Sam Palahniuk również został zauważony. Do tej pory wydał kilka książek. Wśród nich "Dziennik" (paranoiczną powieść grozy), który w Polsce można już kupić.


O książce - Domniemaną autorką dziennika jest Misty Kleinman, dawniej obiecująca malarka, obecnie kelnerka i sprzątaczka, niestroniąca od alkoholu i aspiryny,
znudzona gospodyni domowa, której mąż (przedsiębiorca remontowy) pogrążony jest w głębokiej śpiączce po nieudanej próbie samobójczej.
W odnawianych przez Petera (męża) domach zawsze brakuje jakiegoś pokoju - zamurowanego bez pozostawienia najmniejszego śladu. Przez dziury w świeżo wytapetowanych ścianach Misty zagląda do środka i z przerażeniem odkrywa, że Peter pozostawił dla niej kilka wiadomości. Obdarzona talentem Misty staje się bezwolnym narzędziem w rękach tajemniczej, zamkniętej społeczności wyspy Waytansea, pragnącej za wszelką cenę utrzymać swój uprzywilejowany status i odrębność.

Tytułowy dziennik okazuje się nie tyle wyznaniem Misty, ile gotowym zapisem jej przeznaczenia, opowieścią o losie artystów i o egzystencjalnej pustce. Palahniuk niespiesznie ujawnia intrygę i stopniowo buduje napięcie, tworząc przerażającą opowieść o osaczeniu i manipulacji. W tej mrocznej historii wszyscy przegrywają, nie zawsze w wielkim stylu, ale za to w blasku fajerwerków.

Chuck Palahniuk "Dziennik"; Wydawnictwo: Niebieska Studnia; Tłumaczenie: Lech Jęczmyk; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 288; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-60979-05-1

KaHa

Tagi: Chuck Palahniuk, Dziennik, książka, podziemny krąg, fighty club,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany