Jak pisać?

kzarecka

2008-03-25

jakpisacking_160Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa. Czego dotyczą te rady? Na co to przepis? Oby na bestseller. Patrząc na to, kto radzi, warto nad tymi wskazówkami się zastanowić. Stephen King (mistrz horroru, który "produkuje" genialne książki; z kolei na podstawie których powstają później świetne ekranizacje; z najnowszych - "Mgła"; zainteresowanych odsyłam do kina) stworzył publikację "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika". A tam oprócz porad, wiele wątków autobiograficznych.O książce - To nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych - pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Zdradza także historie poszczególnych pomysłów (do czego też może zainspirować pisarza automat sprzedający środki higieniczne w damskiej przebieralni!) i konkretnych tekstów czy postaci.

King nie próbuje kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. Humor i bezpretensjonalność, z jaką podchodzi i do pisania, i do samego siebie, a także naprawdę użyteczne wskazówki i przykłady z życia sprawiają, że "Pamiętnik" jest równie wciągający (choć nie tak przerażający) jak najlepsze z jego powieści.

Stephen King "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tlumaczenie: Paulina Braiter; Format: Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 256; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-719-4

KaHa

Tagi: Stephen King, Jak pisać, Pamiętnik rzemieślnika, książka, film, mgła,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany