Godziny zainspirowane

kzarecka

2008-03-31

panidallowey_160Virginia Woolf. Tego nazwiska po prostu nie sposób nie znać! Jak ktoś nie zna... Nie, niemożliwe. Jeśli ktoś przeczytałam w życiu kilka książek, i to niekoniecznie Woolf, ten wie, że ktoś taki jak Woolf po ziemi stąpał. Jesli ktoś książek kilku nie przeczytał, to może filmów kilka obejrzał. A jak obejrzał, to i on musiał zderzyć się z nazwiskiem Woolf. Dziś o "Pani Dalloway", która zainspirowała powieść i film "Godziny" (Nicol Kidman dostała za rolę w nim między innymi: Oscara i Złotego Globa, Julianne Moore była nominowana do Oscara, a Meryl Streep...; ach, wszystkie były doskonałe!).O książce - Akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie jednego czerwcowego dnia 1923 roku w Londynie. Na pozór niewiele się tu dzieje: tytułowa bohaterka przechadza się po mieście, spotyka parę nieznajomych, przygotowuje wieczorne przyjęcie, odwiedza ją mężczyzna, którego kiedyś kochała. W istocie jednak powieść jest istnym kłębowiskiem uczuć i namiętności. Dzięki zastosowanej przez autorkę technice strumienia świadomości czytelnik nie tylko obserwuje świat z perspektywy kilku bohaterów, lecz także towarzyszy ich myślom i emocjom, odkrywając, co naprawdę czai się za fasadą ładu, harmonii i rodzinnego szczęścia.

Virginia Woolf (25.01.1882–28. 03.1941) - to jedna z największych powieściopisarek dwudziestego wieku. Autorka m.in. "Orlanda", "Do latarni morskiej", "Fal". Uważana za jedną z czołowych pisarek modernizmu, członkini słynnej Bloomsbury Group. Zadebiutowała w 1905 roku artykułem na temat domu rodziny Brontë dla "Times Literary Supplement". Jej pierwsza powieść "The Voyage Out" ukazała się w roku 1915. W wieku pięćdziesięciu dziewięciu lat Virginia Woolf popełniła samobójstwo.

Virginia Woolf "Pani Dalloway"; Wydawnictwo: Znak; Tlumaczenie: Krystyna Tarnowska; Format: 132 x 205 mm; Liczba stron: 216; Okładka: miekka; ISBN: 978-83-240-0967-1

KaHa

Tagi: Virginia Woolf, Pani Dalloway, książka, godziny, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany