Radio Armageddon - wrzask jeszcze się nie skompromitował

kzarecka

2008-04-02

radioarmageddon_160Jakub Żulczyk zadebiutował dwa lata temu ("Zrób mi jakąś krzywdę, czyli wszystkie gry video są o miłości"). Książka zdobyła wiele przychylnych recenzji. Czy tak samo będzie z kolejną? "Radio Armageddon" jest już na rynku. Myślę, że tak. O czym właściwie jest powieść? Hm... O tym poczytacie za moment. Póki co słów kilka od autora (z wywiadu w "Lampie"): - Mówiąc pokrótce, mamy do czynienia z amalgamatem kryminału, powieści młodzieżowej, bildungsroman, rewolucyjnego instruktażu i powieści lekko postmodernistycznej. Brzmi strasznie. Jest jeszcze gorzej.


O książce - Ta historia dzieje się w Polsce, choć tak naprawdę nie mogłaby się tu zdarzyć. Jest niemożliwa, ale realistyczna. Czworo licealistów urodzonych w 1989 r. zakłada zespół rockowy Radio Armageddon. Uzyskują olbrzymią popularność wśród rówieśników i prowokują zamieszki przeciw systemowi, w którym wszystko jest do kupienia. Nagle znika lider kapeli - Cyprian. Co się z nim stało, czy żyje, czy się znajdzie? Polska, szkoła i młodość opisane bez taryfy ulgowej.

Agnieszka Wolny Hamkało ("Polityka"): - Mimo chłodnej, nihilistycznej otoczki to opowieść o realizacji marzeń – o poszukiwaniu prawdy i własnego głosu, o tęsknocie za pięknem i wiarygodnością. O chęci powołania czegoś wielkiego i magnetycznego, co zmieni – jeśli nie świat, to przynamniej kilku ludzi wokół. Żulczyk doskonale wykorzystuje mity kultury – motyw wybrańca i odszczepieńca (chronicznie krwawiący Cyprian jest współczesnym szamanem), motyw rebelii (powieść to "rewolucyjny instruktaż") czy katharsis, które czytelnik przechodzi wraz z bohaterami.
Mamy w tej młodzieńczej powieści Żulczyka językowe perturbacje, dzikość serca i rozchełstanie. Jednak nadmiar słów i chaos dobrze podkreślają chaotyczność życia bohaterów należących do kolejnego po X i Nic pokolenia. Egzaltacja i patos mieszają się tu z dojrzałością, dowcipem, trafną obserwacją społeczną – jak w życiu nastolatków. Jak mówią bohaterowie powieści: wyrazy i zdania się skompromitowały. Wrzask jeszcze nie.

Jakub Żulczyk "Radio Armageddon"; Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża; Format: 148 x 210 mm; Liczba stron: 456; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-89603-57-9

KaHa

Tagi: Jakub Żulczyk, Radio Armageddon, lampa, iskra boża,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany