Nie bądź jeleń. Otwórz oko. Pilipiuk nadchodzi.

kzareckad

2008-04-03

okojelenia_160Nowy cykl Andrzeja Pilipiuka zaczyna się jak u Hitchcocka. W dodatku nie od trzęsienia, lecz od całkowitej zagłady ziemi. A potem... napięcie wciąż rośnie. Wreszcie - jak być może powie większa część fanów Pilipiuka - nowa książka. "Oko jelenia. Droga do Nidaros" to podróże w czasie i przestrzeni, akcje na lądzie i morzu. Autor, który debiutował dwanaście lat temu i stworzył Jakuba Wędrowycza (przeszło 60 historii z tym degeneratem przyniosło Andrzejowi Pilipiukowi zasłużoną sławę), teraz serwuje między innymi Kosmicznych Nomadów. Zobacz, na co jeszcze zaprasza "Biuro Podróży Pilipiuk Travel".O książce - W powieści występują:
* Kosmiczni Nomadzi, którzy rąbnęli 5 milionów książek razem z opakowaniem, czyli gmachem Biblioteki Narodowej
* Przypadkowi turyści przeniesieni w czasie, ze swoich światów wrzuceni na dno średniowiecznego slumsu: nauczyciel informatyki, nastolatek z Warszawy, szlachcianka spod XVIII-wiecznego Lublina. W Norwegii Anno Domini 1559 muszą przeżyć. I wypełnić misję - odnaleźć oko jelenia, wpierw ustaliwszy, co to, u diabła, jest!
* XVI-wieczni hanzeatyccy kupcy z duszą wojowników i explorerów, zaniepokojeni czarnymi chmurami, jakie zebrały się na Hanzą. Jej wrogowie właśnie zwierają szeregi, a byli sojusznicy krążą jak kruki nad padliną.

Zapinamy pasy. Biuro Podróży Pilipuk Travel zaprasza na kolejną wyprawę w czasie i przestrzeni. W programie: survival na lądzie i morzu, akcja do utraty tchu.

Fragment
Drobna dziewczyna siedziała na głazie. Milcząc, podziwiała las porastający stoki gór. Zakłopotana nawijała na palce pasmo rudych włosów. Słońce powoli opadało ku ziemi. Przedwieczorny wiatr niósł chłód. Dorodna łasica wskoczyła na leżący niedaleko pień brzozy.
- Helu...
- Tak, pani?
- Muszę teraz odejść. Pora, byś udała się na spoczynek - powiedziało zwierzę. - Zapamiętałaś wszystko, co mówiłam?
- Tak, pani. Boję się... To góry. Jeśli mam przez wiele dni spać w jaskini, wilki mogą mnie wywęszyć i pożreć. Ponadto ludzie. Co będzie, jeśli odnajdą moją kryjówkę?
- Strach twój jest całkowicie bezpodstawny. Hela milczała długo. Wreszcie z westchnieniem wstała z kamienia. Schyliwszy się, weszła do niewielkiej jaskini. W kącie czekało już posłanie ułożone z gałązek nakrytych wiązkami trawy. Ułożyła się wygodnie. Rozprostowała fałdy sukni.
- Pani...

- No co jeszcze? - Zwierzę zaczęło się niecierpliwić.
- Gdy wykonam moje zadanie... Czy będę mogła wrócić do Polski?
- Nie. Zostaniesz tu już na zawsze.
Dziewczyna poczuła, jak ogarnia ją dziwny bezwład. Zapadała w letarg, czuła zimno postępujące od stóp w stronę serca. Zadrżała. Raz już przecież umierała. To było tak podobne... Niechciane wspomnienie wypłynęło z głębin pamięci. Zapach dymu i krwi, ból, twarde deski pod plecami, świadomość nieuniknionego końca... Myśli zgasły.

Andrzej Pilipiul "Oko jelenia. Droga do Nidaros"; Wydawnictwo: Fabryka Słów; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 400; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-60505-67-0

KaHa

Tagi: Andrzej Pilipiul, Oko jelenia, Droga do Nidaros, książka, fragment, Jakub Wędrowycz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany