Gorzkie wybory

kzarecka

2008-04-03

mauricio_160"Mauricio, czyli wybory" to podobno "Mendoza na gorzko". Niewesoła opowieść o miłości i polityce w wykonaniu Eduardo Mendozy. O nowej książce kilka słów napisał Krzysztof Cieślik ("Polityka'): - "Mauricio, czyli wybory" zaskoczy oddanych czytelników hiszpańskiego pisarza, ponieważ niewiele ma wspólnego z "Przygodami fryzjera damskiego" i porusza tematy o wiele poważniejsze. Hm... To raczej plus, że zaskoczy. Gorzej, gdyby nie zaskakiwała. Po co "kalka" skoro może być coś oryginalnego?O książce - Nowa książka znanego hiszpańskiego autora z pewnością zaskoczy wielbicieli zabawnej trylogii wydanej kilka lat temu przez Znak. Tym razem mamy do czynienia z poważną powieścią o wyborach - nie tylko politycznych, ale przede wszystkim życiowych. Tytułowy bohater jest przeciętnym trzydziestolatkiem. Z zawodu dentysta, nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań. Sam uważa się za osobę dość nudną i bez polotu. Kiedy członkowie Socjalistycznej Partii Katalonii proponują mu miejsce na liście wyborczej, jest zaskoczony, ale zgadza się kandydować. To zapoczątkuje cały szereg wydarzeń, które w istotny sposób wpłyną na życie bohatera. W jego orbicie znajdą się dwie kobiety, między którymi też będzie musiał wybierać... Tłem powieści jest pofrankistowska Hiszpania - a dokładniej ukochana przez pisarza Barcelona - w czasie, kiedy ubiegała się o organizację igrzysk olimpijskich. Na oczach bohaterów umierają rewolucyjne ideały, a ich miejsce zajmują cyniczne rozgrywki polityczne i podejrzane interesy.

Krzysztof Cieślik: - W ostatnich latach jesteśmy świadkami niebywałego boomu literatury hiszpańskiej. Świadczą o tym także sukcesy na polskim rynku czytelniczym m.in. Artura Péreza-Reverte, Ildefonsa Falconesa i Carlosa Ruiza Zafóna. Ogromnym powodzeniem cieszyła się również znakomita seria przygód barcelońskiego detektywa lumpa, stworzona przez Eduarda Mendozę (ur. 1943 r.), którego najnowsza powieść ukazuje się właśnie w Polsce. "Mauricio, czyli wybory" zaskoczy oddanych czytelników hiszpańskiego pisarza, ponieważ niewiele ma wspólnego z "Przygodami fryzjera damskiego" i porusza tematy o wiele poważniejsze. Tytułowy bohater, dentysta nudziarz, angażuje się w nieudaną kampanię wyborczą, a także w jednoczesne związki z dwiema kobietami: prawniczką Clotilde i zwyczajną kobietą z przedmieść, Porritos. Akcja powieści rozgrywa się, oczywiście, w rodzinnym mieście Mendozy, Barcelonie, która podobnie jak cały kraj doświadcza w latach 80. głębokich przemian po wyzwoleniu z dyktatury generała Franco i przyjęciu demokracji, a przy tym przygotowuje się do organizacji igrzysk olimpijskich. Widać u barcelończyka wyraźną niechęć do polityki i obłudy wyższych sfer, połączoną z sympatią do prostych, ale prawdziwych ludzi. Choć nie jest to wybitna powieść, Mendoza udowadnia, że jest pisarzem niezwykle sprawnym i czułym na niedolę innych.

Eduardo Mendoza "Mauricio, czyli wybory"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Marzena Chrobak; Format: 124 x 195 mm; Liczba stron: 372; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-0957-2

KaHa

Tagi: Eduardo Mendoza, Mauricio czyli wybory, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany