Wpadł mistrz męskiego konfesjonału

kzarecka

2008-04-08

wpadka_160Nick Hornby pracował jako lektor języka angielskiego oraz recenzent. Marzył o pisaniu scenariuszy filmowych, a został pisarzem. No tak, ale jeśli przyjrzeć się bliżej... Trzy książki doczekały się ekranizacji: "Był sobie chłopiec" (nominacja do Oscara za scenariusz adaptowany; główne role - Hugh Grant i Nicholas Hoult), "Wierność w stereo" (film z Johnym Cusackiem nosił tytuł "Przeboje i podboje") i "Futbolowa gorączka" (debiut autora). Można powiedzieć, że prawie spełnił marzenie. "Prawie" robi różnicę, tak, tak, ale pomysł znalazł się na ekranie, a to ogromny sukces. A teraz mamy wpadkę autora. Pisząc nieco inaczej - "Wpadkę".


O książce - Kiedy w życiu Sama wszystko zaczyna się układać, okazuje się, że jego dziewczyna Alicia ma dla niego prawdziwą bombę. W zasadzie była dziewczyna, zdążyli bowiem zerwać, zanim mu powiedziała, że jest w ciąży.
Sam nie chce zostać nastoletnim ojcem. Jedynym człowiekiem, do którego może się zwrócić, jest jego idol, legenda deskorolki - Tony Hawk. Wierzy, że rozwiązania wszystkich życiowych problemów można znaleźć w autobiografii Hawka. Ale tym razem nawet Tony Hawk nie udzieli mu odpowiedzi. A może jednak udzieli?
W tej niezwykle dowcipnej i przejmującej opowieści o nastolatku, który musi zmierzyć się z niespodziewanym ojcostwem to Sam będzie musiał podjąć właściwe decyzje, by uniknąć wszelkich złych wydarzeń, które mogą nastąpić.

W swych powieściach Nick Hornby ogniskuje swoje zainteresowania na męskich obsesjach, słabościach, stanach kryzysowych. Męskie problemy i na ogół męski punkt widzenia sprawiły, że po książki Hornby'ego sięgnęli przede wszystkim mężczyźni. Jednak dzięki talentowi komicznemu i autoironii udało mu się przekonać do swojej twórczości także czytelniczki. Jego powieści określiły pokolenie emocjonalnie zahamowanych trzydziestoparolatków. Najbardziej wyraźnym tego przykładem jest powieść "Był sobie chłopiec".

Nick Hornby "Wpadka"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Tlumaczenie: Jacek Drewnowski; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 278; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7534-028-0

KaHa

Tagi: Nick Hornby, Wpadka, książka, film, był sobie chłopiec, futbolowa gorączka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany