Bóg nierówno obdziela

kzarecka

2008-04-11

psieglowy_160.Gdy zaczęłam czytać opis książki "Psie Głowy", moje myśli pobiegły torem: Juliusz Machulski - "Pieniądze to nie wszystko" - "Odloty Kukiza" (znowu ten Kukiz... najwidoczniej mam do niego słabość; cytat: - Paweł, oglądałeś Machulskiego "Pieniądze to nie wszystko"? Tak. No to ty jesteś ekskluzywniejszą wersję... Tamci pociągi siedzieli i obserwowali, i mieli winko. Ty masz winnicę i oglądasz przez lornetkę samoloty.). Centrum życia - sklep i ludzie z upadłego PGR-u. "Psie Głowy" Marka Nowakowskiego to jednak zupełnie inna bajka. To, przywołując tekst od wydawnictwa, przypowieść o człowieku zagubionym we współczesnej rzeczywistości. Stawia pytania o przyczyny słabości i wykluczenia. To także stadium ciemnoty, fobii i bezsilności zderzonych z wyzwaniami XXI wieku.

O książce - Centrum życia niewielkiej Osady to wielobranżowy sklep, pod którym zbierają się miejscowi. Byli pracownicy upadłego przed laty PGR-u Psie Głowy siedzą na ganku, piją i gawędzą, wypełniając bezczynność wspomnieniami i plotkami o lokalnym bogaczu – Milionerze. Granice ich świata wyznacza pobliski staw, a opowieść o ich poglądach i nadziejach, o goryczy, nienawiści i głupocie zamyka się w ciągu jednej doby.

Fragment
Patrzyli na Pałac słońcem oświetlony, majestat, istny Wawel się narodził. Poczuli podziw dla potęgi bogactwa. Głowę musi mieć Milioner nie od parady. Czy tylko głowę? Jak można dojść tak wysoko. Pieniądz przynosi następny pieniądz. Ale skąd pierwszy pieniądz się wziął?

– Bóg nierówno obdziela – powiada Kapucyn. – Z drugiej strony jeszcze szatan podchodzi i kusi. Mógł Milioner diabelski cyrograf podpisać. Strumień złota w zamian do niego płynie.
Najmłodszy z Parafiańczyków naiwne oczy wytrzeszczył. Nie na jego rozum takie kombinacje. Rosołowski Władek łeb ciężko zwiesił. (...) Obmacał zwitek swoich papierków w kieszeni. Chudy, marniutki. Głowę podniósł i Pałac oczy mu oślepił. Błyszczał jak budowla ze szczerego złota.
Kapucyn w lot odczytał jego myśli i rzekł:
– Katedra! Oto, gdzie czołem pokłony bijemy.
Prawidłowo powiedział. Takie czasy. Takie katedry.

Marek Nowakowski "Psie Głowy"; Wydawnictwo: Prószyńskii S-ka; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 80; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-732-3

KaHa

Tagi: Marek Nowakowski, Psie Głowy, książka, fragment, odloty kukiza,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany