WTC miażdżyło ludzi, a on był w siódmym niebie

kzarecka

2008-04-15

uznanyzafundamentaliste_160Patrzyłem, jak pada jedna a potem druga z bliźniaczych wież nowojorskiego World Trade Center. I uśmiechnąłem się. Tak, jakkolwiek nikczemnie to brzmi, moją pierwszą reakcją było niezmierne zadowolenie. Kontrowersyjna książka Moshina Hamida lada dzień trafi do polskich księgarń. "Uznany za fundamentalistę" to jedna z pięciu literackich pozycji, które znalazły sie w ścisłym finale Man Brooker Prize. W "The Village Voice" napisano o niej: - Zwięzła, treściwa, czarująca, doprowadzająca do białej gorączki. Spektakularny sukces.O książce - Odważna, prowokacyjna lektura oparta na monologu, jaki prowadzi bohater, muzułmanin, z nieznajomym Amerykaninem. Urodzony w Pakistanie Changez spędził w Stanach pięć lat. Zdążył w tym czasie ukończyć prestiżową szkołę w Princeton, dostać świetnie płatną pracę w jednej z renomowanych nowojorskich firm finansowych i zakochać się na zabój w uroczej Erice. Aż do 11 września 2001 roku życie Changeza zdawało się być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Przez krótką chwilę zdołał uwierzyć, że świat leży u jego stóp, a miłość do kobiety i kraju, który miał być jego nową ojczyzną, będzie trwać wiecznie. Jednak tragedia z 11 września i cała lawina późniejszych wydarzeń zmieniają jego wyobrażenie o idealnym życiu w Ameryce.

Fascynująca lektura dla wszystkich czytelników gotowych wysłuchać zupełnie nowego głosu w debacie po atakach na WTC.

Philip Pullman: - Od dawien dawna nie natrafiłem na równie fascynującą lekturę. Jestem pod wrażeniem.

The Washington Post: - Nadeszły takie, a nie inne czasy, cóż więc się dziwić, że reagujemy na pewne zdarzenia, tak jak reagujemy. A i przed literaturą nowe wyzwania. Próbując im sprostać, Hamid napisał powieść niezwykłą pod każdym względem.

The Dallas Morning News: - Wszystko, czego dowiadujemy się z ust Changeza zdaje się być wyzute z emocji, bezpiecznie dwuznaczne, a jednak podszyte groźbą. Czytając, czekamy, na ile się przed nami otworzy, ani na chwilę nie przestając wątpić, że nie odważy się powiedzieć wszystkiego.

Moshin Hamid "Uznany za fundamentalistę"; Wydawnictwo: Sonia Draga; Format: 145 x 210 mm; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7508-072-8

KaHa

Tagi: Moshin Hamid, Uznany za fundamentalistę, książka, man brooker prize, wtc,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany