Józefina, ja i cała reszta

kzarecka

2008-04-17

jozefinaija_160Czy jest możliwa przyjaźń między mężczyzną a kobietą? Jakby podzielić naród na grupy, część powiedziałaby: "Oczywiście, że tak!", część: "Absolutnie! Nie, nie, nie!", część: "Pytanie godne hamletowskiego 'Być albo nie być"', a część (jak to zawsze bywa w mniejszym bądź większym procencie): "Nie mam zdania". W książce zatytułowanej "Józefina i Ja" owa przyjaźń jest możliwa. Tylko, że On ma trzydzieści kilka lat, a Ona jest dwa razy starsza - argumentowałaby część narodu. Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie?! - krzyczałaby druga część. Być albo nie być... - trzecia. Ale o co właściwie chodzi? - czwarta. Ach! O powieści Hansa-Magnusa Enzensbergera mówi się: - Elegancka prostota stylu, zwięzłość, przenikliwość i erudycja.

O książce - Joachim, trzydziestoletni ekonomista, po nieudanym małżeństwie postanawia całkowicie poświęcić się karierze zawodowej. Jednak przypadek czy też przeznaczenie inaczej pokieruje jego życiem: pewnego wrześniowego dnia spotka 75-letnią Madame Józefinę, byłą śpiewaczkę operową. Między młodym człowiekiem a ekscentryczną staruszką, obdarzoną niebagatelnym temperamentem i niezwykłą fantazją, zawiązuje się przyjaźń. Tylko czy Joachim zna całą prawdę o artystce i jej równie tajemniczej służącej, Frydzie Birnbaum? Kafkowskie odniesienia są w tym opowiadaniu niezwykle intrygujące... Pierwsza powieść niemieckiego klasyka, z jasnym morałem i ...z zagadką trudną do rozwiązania.

Hans-Magnus Enzensberger "Józefina i Ja"; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Tlumaczenie: Andrzej Kopacki; Liczba stron: 204; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-08-04073-7

KaHa

Tagi: Hans-Magnus Enzensberger, Józefina i Ja, książka, kafka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany