Fałszerze życia i śmierci

kzarecka

2008-04-21

falszerze_160Oscar 2008, najlepszy film nieanglojęzyczny - te dwie informacje wystarczyłyby fanom kina odgadnąć, czego będą dotyczyć następujące teraz po sobie słowa. Austriacko-niemiecki obraz Stefana Ruzowitzky'ego to oczywiście "Fałszerze". Pod takim samym tytułem występuje również książka Lawrence'a Malkina. Książka, która opowiada historię, która z kolei stała się inspiracją dla laureatów wspomnianego Oscara. Walter Isaacson powiedział: - Czyta się ja niczym thriller, ale to wszystko jest prawdą. Oto największa z możliwych pochwał.O książce - Jak naziści usiłowali zrujnować brytyjskie imperium. Po wybuchu II wojny światowej najwyżsi urzędnicy III Rzeszy zaaprobowali spisek, który miał zniszczyć Wielką Brytanię. Postanowili sfałszować miliony funtów szterlingów, wprowadzić je do obiegu i w ten sposób zdestabilizować brytyjską gospodarkę. Wkrótce jednak odkryli, iż funty były prawie niemożliwe do podrobienia. Poszukiwania w archiwach kryminalistycznych pozwoliły znaleźć człowieka, który nie miał sobie równych w fałszerskim rzemiośle. Nazywał się Salomon Smolianoff i był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. Więźniowie doskonale zdawali sobie sprawę, że jeśli dobrze wykonają zadanie, to nie tylko pomogą Niemcom, ale skażą się też na śmierć z powodu wiedzy o spisku. Wiedzieli również, że jeśli będą pracowali zbyt wolno, to trafią do komór gazowych. Co mieli robić, by uratować życie?

Walter Isaacson: - Zdumiewająca i ekscytująca opowieść. Dramatyczna historia o tym, jak naziści rozkręcili wielką operację fałszerską wewnątrz obozu koncentracyjnego.

Lawrence Malkin "Fałszerze"; Wydawnictwo: Świat Książki; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 272; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-247-0790-4

KaHa

Tagi: Lawrence Malkin, Fałszerze, książka, najlepszy film nieanglojęzyczny, oscar,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany