Port Wrocław - 3.., 2.., 1... Ahoj!

kzareckad

2008-04-25

port_160Dziś startuje festiwal literacki Port Wrocław. Kto tylko może, powinien przyjechać do Wroclawia. Dlaczego? Otóż dlatego, ze to największy poetycki festiwal w tej części Europy. Takim okrzyknięto go już przed dwoma laty. Port wciąż się jednak rozwija. Teraz przeniósł się do Teatru Polskiego. Tym samym znacznie rozszerzył swoją dotychczasową formułę. Poezja, muzyka, film, teatr - to trzeba zobaczyć. A przy okazji proponuję sesje fotograficzne przy... łódkach. Porozstawiane są w różnych częściach stolicy Dolnego Śląska. Warto. Warto. Warto. Pod każdym względem. Warto.


Oto zapowiedź Portu Wrocław. Zapowiedź od Biura Literackiego (organizatora). Zapowiedź, która powie wam wszystko.

lodka1

OD PIĄTKU WROCŁAW EUROPEJSKĄ STOLICĄ POEZJI (25 - 27.04.2008)

Marie-Claire BANCQUART i Bernard NOËL z Francji, Reiner KUNZE z Niemiec, Harry MATHEWS z USA i Jurij ANDRUCHOWYCZ z Ukrainy - to tegoroczni portowi goście specjalni, pierwszorzędni autorzy, których na pewno nie trzeba reklamować.

Na scenie zobaczymy także m.in. Wojciecha BONOWICZA, Jerzego JARNIEWICZA, Marcina SENDECKIEGO, Piotra SOMMERA, Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Dariusza SUSKĘ oraz Urszulę KOZIOŁ, Ewę LIPSKĄ, Zbigniewa MACHEJA i Adama WIEDEMANNA - autorów nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

To pierwsze w Polsce wyróżnienie wyłącznie dla poetów: 170 tysięcy złotych podzielone zostanie pomiędzy laureatów w trzech kategoriach: "debiut roku", "książka roku" oraz "nagroda za całokształt". Tę ostatnią odbierze osobiście Tadeusz RÓŻEWICZ.

Tegoroczny "Port" to także m.in. specjalny spektakl dla dzieci przygotowany przez Wrocławski Teatr Lalek oraz miejsce dyskusji i debat z udziałem 20 znanych krytyków. Prezydenci Wrocławia i Gdyni odpowiedzą na pytanie "Po co nam literackie nagrody?". Bibliotekarze, księgarze i nauczyciele będą mogli wziąć udział w sympozjum pod tytułem "Ja też lubię wiersze".

Ponad 80 krótkich filmów, przy realizacji których pracowało blisko 400 twórców, weźmie udział w konkursie "Nakręć wiersz" i będzie miało szansę wygrać 12,5 tys. złotych. Wyboru dokona jury a także festiwalowa publiczność podczas dwóch nocnych projekcji.

Po raz pierwszy będzie można zobaczyć wystawę zdjęć wykonanych przez Rafała WOJACZKA. "Mój pies bardzo przyjemny" to zestaw fotografii, których bohaterami są różne zwierzęta. Zaprezentowana zostanie także książka i płyta DVD "Wojaczek wielokrotny" Stanisława BERESIA i Katarzyny BATOROWICZ-WOŁOWIEC.

Poeta wspierany przez muzyków, wizualizacje na kilku ekranach, do tego aktorzy w olbrzymiej, wypełniającej całą scenę teatru scenografii, sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy używany przy wielkich muzycznych przedsięwzięciach, ponad czterdzieści osób (artystów, realizatorów, techników) współpracujących z czytającym poetą. Tak można by od "strony kuchni" opisać "Port Wrocław".

Połączenie poezji z muzyką, filmem i teatrem przygotowuje w tym roku Robert SKOLMOWSKI. Scenografię wykreowali Piotr MAKAŁA i Paweł PAWLAK. Wizualizacje twórczo opracowali Jakub LECH oraz studenci wrocławskiej ASP. Reżyserem świateł jest Robert BALIŃSKI. Muzykę na żywo wykona kwartet TRZASKA/FRISS/HAUTZINGER/JORGENSEN.

Festiwalowe prezentacje uzupełnią księgoklipy oraz kołysanki z archiwum Mariusza WILCZYŃSKIEGO oraz czołówki opracowane przez Ninę ŁUPIŃSKĄ, która jest także autorką oprawy graficznej całego festiwalu.

Czas pomiędzy festiwalowymi wydarzeniami można bardzo miło spędzić w trzech miejscach. W "Cafe Silesius", "Cafe Zlecenie" oraz w "Nakręconym namiocie", gdzie odbędą się wszystkie projekcje oraz wybór laureata publiczności w konkursie "Nakręć wiersz".

Wszystkich, którzy nie zdołają dotrzeć do Portu, zapraszamy do oglądania kanału TVP Kultura, gdzie zaplanowano relacje na żywo. W niedzielę o 17:05, 18:10 i 22:05. O 19:05 rozpocznie się transmisja gali Silesiusa.

Jeśli jednak lubisz wiersze, cenisz dobrą muzykę, interesujesz się filmem i fotografią, nie powinno - zwłaszcza Ciebie - zabraknąć w dniach 25-27 kwietnia we Wrocławiu. "Nakręć się i zawiń do Portu"!

Silesius - kto został nominowany?

Tagi: port wrocław 2008, silesius, wrocławska nagroda poetycka, nominacje, nakręć wiersz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany