Fae nocą

kzarecka

2008-04-28

nadejjscienocy_160Stanisław Lem napisał "Solaris" przeszło 40 lat temu. Książka stała się jedną z najsłynniejszych tego autora. Tam ocean materializuje ludzkie myśli. Na podobnej zasadzie działa również fae. Fae sprawia, że najskrytsze myśli i największe koszmary mogą stać się rzeczywistością. Fae kryje się w "Trylogii Zimnego Ognia". I tak w kwietniu można było poznać pierwszą część "Świt Czarnego Słońca". Teraz można pójść z autorką Celią S. Friedman krok dalej i zagłębić się w lekturze "Nadejścia nocy". Serię porównuje się do "Koła Czasu" Roberta Jordana i "Miecza Prawdy" Terry'ego Goodkinda. Jeśli nazwiska nic wam nie mówią, dodam tylko jedno - Friedman uwiodła miliony czytelników na całym świecie.O książce - Trylogia Zimnego Ognia to najbardziej znana z powieści autorki, wielowątkowa saga, podejmująca tematykę odkupienia, problemu odpowiedzialności człowieka i ludzkości za dawne winy. Fabuła koncentruje się wokół historii ludzkiej kolonii na planecie Ernie, na której istnieje aktywna forma energii znana jako fae. W interakcji z ludzkim umysłem powoduje ona, że najskrytsze myśli i najgorsze koszmary mogą stać się rzeczywiste, na zasadzie podobnej jak w powieści Solaris Stanisława Lema. W efekcie, po około tysiącu lat, Erna zamieszkana jest przez ludzi, demony (powstałe z ich myśli, emocji i lęków) oraz Iezu, o których wierzy się, że są wyższym rodzajem demonów, a którzy w rzeczywistości okazują się potomkami ludzi i Obcych.
Specyfika działania fae powoduje, że złożone mechanizmy i przedmioty nie zawsze działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ich funkcjonowanie jest nieprzewidywalne, co powoduje stopniowe odejście od zaawansowanej technologicznie cywilizacji do poziomu średniowiecza, a wszystkie zaawansowane technologie stały się legendą i niedoścignionym wzorem dla potomków pierwszej ekspedycji. W takim otoczeniu z upływem lat dochodzi do ewolucji człowieka i pojawiają się osobnicy, którzy potrafią kontrolować fae a legendarny Prorok założył Kościół, który pomaga ludziom kontrolować wpływ energii fae na swój umysł.
Trylogia Zimnego Ognia uchodzi za najznakomitsze dzieło Friedman, tak ze względu na wpisaną w fabułę powieści tematykę religijną, eschatologiczną i etyczną jak i dzięki interesującym i niebanalnie skonstruowanym postaciom, przede wszystkim obu głównym bohaterom. Porywczy, szczery i uczciwy Damien jest wyraźnie skontrastowany z sarkastycznym, błyskotliwym, zepsutym i wbrew pozorom cierpiącym Tarrantem, a opis rodzącej się między nimi niełatwej przyjaźni i porozumienia jest najciekawszym chyba z psychologicznych wątków cyklu.

Celia S. Friedman "Nadejście nocy"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Zbigniew Królicki; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 582; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7480-092-1

KaHa

Tagi: Celia Friedman, Nadejście nocy, trylogia zimnego ognia, solaris,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany