Kawa zbliża

kzarecka

2008-04-30

kamienieprzodkow_160Powieść mieni się od barw, zapachów i dźwięków. Jest jak ogromny różnokolorowy patchwork, utkany z cierpienia i radości, ze zdrady i namiętności, z okrucieństwa i dobroci. Zmysł słuchu, węchu i wzroku - każdy można wykorzystać. Lepiej - można wykorzystać wszystkie w tym samym czasie. I przy czytaniu jednej książki. Niesamowite. "Kamienie przodków" Aminatty Forny mieszkającej na przemian w Wielkiej Brytanii i Sierra Leone. Do napisania tej powieści, autorkę zainspirowały doświadczenia zdobyte przy kręceniu afrykańskich filmów dokumentalnych (Forna jest dziennikarką i producentką programów telewizyjnych dla BBC; już za swój debiut pisarski była wychwalana, nie inaczej jest więc z "Kamieniami przodków").



O książce - Plantacja kawy w Rofathane należy do Ciebie. Ciągle jest. Po otrzymaniu tego listu Abie wyjeżdża z Londynu do Afryki, by przejąć posiadłość swojego zmarłego dziadka. Na miejscu spotyka jego cztery córki: Mariamę, Hawę, Serah i Asanę. Sędziwe już ciotki raczą ją fascynującymi i szczerymi opowieściami o swoich losach, nie pomijając bolesnych wydarzeń i wstydliwych tajemnic. Dzięki nim Abie odbywa sentymentalną podróż w zdawałoby się bezpowrotnie utracony świat dzieciństwa.
"Kamienie przodków" to wspaniała saga ukazująca XX-wieczną Afrykę. Dla czytelnika to okazja do zagłębienia się w dzieje kontynentu o odmiennej kulturze i obyczajach, lecz – jak możemy się przekonać – o bardzo podobnym systemie wartości.

"The Guardian": - Autorka zanurza się w małą afrykańską społeczność, otwiera ją dla czytelnika, zagląda głęboko w serca i wsłuchuje się w myśli stworzonych przez siebie kobiet.

"The Independent": - Forna napisała książkę, którą niełatwo wyrzucić z pamięci. To świeża i intrygująca powieść o Afryce, tyranii i wygnaniu. To również znakomicie odmalowany pejzaż dzieciństwa, triumf życia pomimo przeciwności losu.

"The Times": - Opowiadanie historii przychodzi Fornie tak lekko jak oddychanie.

Aminatta Forna "Kamienie przodków"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tlumaczenie: Ewa Horodyska; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 416; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7414-415-5

KaHa

Tagi: Aminatta Forna, Kamienie przodków, książka, afryka, film dokumentalny,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany