Tylko kobieta może być fotografem

kzarecka

2008-05-02

aparatktorydala_160"Przerwana lekcja muzyki". Książka bardzo dobra, film wyśmienity! W głównych rolach Winona Ryder (z ciekawostek - aktorka tworzyła kiedyś z bożyszczem kobiet - Johnnym Deppem, najbardziej romantyczną parę Hollywood; czasy "Edwarda Nożycorękiego") i Angelina Jolie (chyba jedna z jej najlepszych ról; zresztą dostrzeżona i nagradzana - Oscar, Złoty Glob). Autorką książki jest Susanna Kaysen (warto dodać - książki autobiograficznej). 6 maja do księgarń trafi kolejna. Tytuł brzmi "Aparat, który dała mi matka". W "Elle" napisano: - Prowokująca i dwocipna... Tak, prowokująca.


O książce - W "Przerwanej lekcji muzyki" Kaysen przedstawiła swoje przeżycia podczas dwuletniego pobytu w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym McLean Hospital, gdzie trafiła jako młoda dziewczyna. Jej ostatnia książka "Aparat, który dała mi matka" również opowiada o chorobie. W niezwykle szczery, otwarty, a zarazem dowcipny sposób Kaysen opisuje tu swoje zmagania z przeróżnymi lekarzami: internistami, ginekologami, lekarzami medycyny naturalnej, zielarzami, u których bezskutecznie szukała pomocy, gdy coś zaczęło być nie tak z jej pochwą.

Tytuł powieści nawiązuje do sceny z filmu Luisa Bunuela Viridiana, w której grupa wieśniaków, zgromadzonych na wspólnym obiedzie, prosi młodą dziewczynę o zrobienie im zdjęcia, na co ona, podnosząc do góry spódnicę, mówi, że użyje "aparatu, który dostała od swojej matki".

Książka Susanny Kaysen opowiada o ogromnej roli, jaką seksualność odgrywa w naszym życiu. Autorka pokazuje, co dzieje się, gdy miejsce erotyki zajmuje ból i cierpienie. Opisuje, w jaki sposób choroba wpłynęła na jej relacje z najbliższymi: z chłopakiem i przyjaciółmi oraz na jej stosunek do samej siebie. Mówi o bezradności swojej i lekarzy, którzy w żaden sposób nie potrafili jej pomóc. Zastanawia się, czy nieustanny ból pochwy, który odczuwała, nie miał podłoża psychosomatycznego. Próbuje zrozumieć, co jej ciało chce jej powiedzieć. Moja pochwa wciąż próbuje zwrócić na siebie moją uwagę. Ma mi do powiedzenia coś ważnego. A ja słucham.

Susanna Kaysen "Aparat, który dała mi matka"; Wydawnictwo: Sic!; Tłumaczenie: Barbara Lindenberg; Format: 135 x 205 mmm; Liczba stron: 136; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-60457-54-2

KaHa

Tagi: Susanna Kaysen, Aparat który dała mi matka, przerwana lekcja muzyki, książka, film, angelina jolie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany