Moja druga połowa

kzarecka

2008-05-05

siostry_160Czasami padają słowa: - Oto mój mężczyzna, moja druga połowa. Padają też takie: - Oto moja kobieta, moja druga połowa. U Lori Lansens mogłyby paść słowa: - Oto moja siostra, moja druga połowa. I należałoby brać to w pełni poważnie. "Siostry" to opowieść o 29-letnich siostrach. Siostrach syjamskich. I kilka słów od wydawnictwa: - Ta zdumiewająca opowieść, choć fikcyjna, budzi w nas zaciekawienie, podziw, współczucie. (...) Fascynująca lektura, chociaż dotyczy niełatwych spraw, nie jest pozbawiona wątków jawnie humorystycznych. Czyta się ją jednym tchem. "Siostry"... Z niezwykle prostą i niezwykle piękną okładką.


O książce - Rose i Ruby Darlen są siostrami, ale nie zwyczajnymi. Obie urodziły się razem, zrośnięte głowami, ze wspólnym układem krwionośnym, dlatego tych sióstr syjamskich nie można było rozdzielić. Młoda matka porzuciła je po urodzeniu w szpitalu, gdzie zajęła się nimi cudowna pielęgniarka, która wraz z mężem, emigrantem ze Słowacji adoptowała je, kochała i mądrze wychowywała. "Ciocia" Lovey okazała się dla bliźniaczek najwspanialszym darem niebios.
Opowieść prowadzona jest z perspektywy obu sióstr, choć pierwszoplanową narratorką jest Rose. To ona postanowiła napisać autobiografię, po tym jak się okazało, że wraz z siostrą są najdłużej żyjącymi siostrami syjamskimi. To Rose przoduje intelektualnie w tym związku; to Rose chciała studiować, ale nie mogła bez zgody siostry. To tylko jeden z kompromisów, jakie siostry czynią każdego dnia.
Rose pisze, czyta, myśli, podczas gdy jej syjamska siostra, Ruby, śpiewa, ogląda telewizję, jest leniwa intelektualnie, mimo że to ona przekazała do lokalnego muzeum wiele cennych eksponatów, a o Indianach zamieszkujących okoliczne tereny wie więcej niż ktokolwiek. Ruby to ta ładna. Mimo że krótsze ciało i nogi powodują, że proporcjonalnie zbudowana Rose musi ją nosić. Twarz Rose jest trochę zniekształcona z powodu zrośnięcia z twarzą siostry.
Obie nigdy nie spojrzały sobie prosto w oczy, nigdy nie miały prywatności w żadnej sferze, nawet intymnej, nigdy nie spędziły osobno nawet jednej chwili.
Ale siostry są pragmatyczne i akceptują swoje niedoskonałości i talenty, nauczyły się cenić dzielące je różnice i uczą się akceptować siebie, dokładnie w ten sam sposób w jaki sprawiają, że inni je akceptują, żyjąc tak normalnie jak to tylko możliwe.
Od czasu do czasu swój rozdział pisze również Ruby, czując, że jej opowieść nie będzie nigdy kompletna bez głosu siostry, która jest przy niej od pierwszego oddechu. Uczestnictwo Ruby dodaje humoru narracji Rose. Ruby odkrywa sekrety swojej siostry, sekrety, które są przejmujące i zarazem fascynujące.
Lori Lansen tworzy odrębne opowieści każdej z kobiet, czasami przywołuje te same momenty widziane i różnie odbierane przez jedną i drugą siostrę, czasem po to, by podkreślić ich psychiczną więź, a czasem, by podkreślić różnice w interpretacji tych samych zdarzeń. Siostry, które są ze sobą tak blisko związane, nie zawsze znają się tak dobrze jak im się wydaje.
To coś więcej, niż tylko historia o życiu dwóch bliźniaczek - to powieść o poszukiwaniu wspólnych więzów w zwyczajnym życiu.

Lori Lansens "Siostry"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc; Liczba stron: 413; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7534-032-7

KaHa

Tagi: Lori Lansens, Siostry, ksiązka, siostry syjamskie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany