Dziewięć modliszek

kzarecka

2008-05-05

modliszka_160Nigdy nie poddam się / Rządzę już nawet Tobą / Nigdy nie oddam Cię / Będzie w oczy wiatr mi wiać / Ktoś się będzie mocno śmiać (o nie) / Będę tysiąc twarzy mieć / Milion serc od razu chcieć / Potem niszczyć je i dalej żyć / Ja wiem co mam zrobić / By za kark chwycić życie i / Pędzić z wolna gdzieś przez utopijny raj. To fragment utworu "Modliszka" zespołu O.N.A. Joyce Carol Oates (bardzo często nominowana i nagradzana autorka) też ma "swoją" wersję. Jej "Modliszki" to zbiór opowiadań, które opisują przeżycia i cierpienia kobiet. Thrillery.
O książce - Opowieści te przypominają thrillery w miniaturze - są też mocno osadzone w rzeczywistości amerykańskiej. Ich wspólną cechą jest zaś to, że wszystkie kobiety - od małych dziewczynek przez przykładne żony, aż po starzejące się gospodynie domowe - zostały tak ukształtowane przez naturę, że stanowią większe zagrożenie niż rodzaj męski. Problemy, z którymi się borykają, są uniwersalne: nieszczęśliwe małżeństwo, nieodwzajemniona miłość, urazy z dzieciństwa, a przede wszystkim samotność. Mimo na wskroś realistycznego tła, nie zawsze jednak jesteśmy pewni, czy swoich niesamowitych przeżyć bohaterki doświadczały naprawdę, czy były one tylko wytworem ich wyobraźni.

Joyce Carol Oates "Modliszki"; Wydawnictwo: Bellona; Tłumaczenie: Barbara Cedrowska-Werner; Format: 135 x 205 mm; Liczba stron: 280; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-11-11097-7

KaHa

Tagi: Joyce Carol Oates, Modliszki, książka, opowiadania, modliszka ona,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany