I popłynęli

kzareckad

2008-05-01

port_160Największy festiwal poetycki w Polsce - "Port Wrocław", zakończony. Dla tych, którzy nie byli, kilka słów od organizatorów. Dowiedzie się z nich, jak było i jak będzie za rok, a także kto znalazł się w gronie laureatów tegorocznej odsłony. W "Gazecie Wyborczej" o Porcie napisano: - Były tłumy ludzi zasluchanych w wiersze, ożywione dyskusje z poetami i krytykami w foyer i ogródkach piwnych. Z kolei w "Życiu Warszawy" : - Trzynasta edycja festiwalu (...) po raz kolejny udowodniła, że nie ma w Polsce imprezy literackiej, która mogłaby się równać z wroclawskim świętem poezji. Aż chce się rzec - taka prawda. Po prostu.Dobiegła końca 13. edycja festiwalu "Port Wrocław". Na zakończenie imprezy poznaliśmy zwycięzców konkursu "Nakręć wiersz" oraz laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W spotkaniach z poetami, dyskusjach i prezentacji klipów w ramach konkursu "Nakręć wiersz" wzięło udział łącznie kilkaset osób.

W ostatni weekend kwietnia Teatr Polski zamienił się w Port. Przed budynkiem oraz w środku zacumowały łódki, a scena przeobraziła się w fabrykę Ikarów,bktórzy pojawiali się podczas wieczorów autorskich i gali Silesiusa. W ramach trzydniowego "święta poezji" odbyły się łącznie 34 wydarzenia i zaprezentowano 23 premierowe wydawnictwa. Obok gości z Francji, Niemiec i Ukrainy w imprezie udział wzięło ponad dwudziestu autorów z Polski, kilkunastu krytyków, filmowcy i światowej sławy muzycy jazzowi.

Rozstrzygnięto konkurs "Nakręć wiersz", którego jury przyznało dwie równorzędne nagrody po 5 tys. zł filmom: "Burundanga" zespołu o tej samej nazwie (Agnieszka Paszkiewicz, Agnieszka Chatys, Wanda Kapelczak), oraz "Jakim chcesz być kotem" zespołu Piotr i Aneta (Piotr Spigiel, Aneta Kamińska, Marek Straszak). Drugi z nagrodzonych klipów zdobył również nagrodę publiczności (2,5 tys. zł).

Podczas zamykającej festiwal gali, którą transmitowała na żywo TVP Kultura, wręczono Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2008. Za całokształt twórczości nagrodzono Tadeusza Różewicza - poeta otrzymał statuetkę i czek na 100 tys. zł. Najlepszą książką ubiegłego roku według jurorów jest "Po tęczy" Andrzeja Sosnowskiego, natomiast za debiut roku uznano "Po sobie" Julii Szychowiak.

14. edycja "Portu Wrocław" odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia 2009. Gotowy jest już szczegółowy program imprezy. Pojawią się m.in. poeci z Czech (kolejna biurowa antologia), odbędzie się druga edycja konkursu "Nakręć wiersz". Zaskoczeniem będzie zapewne nowa formuła wieczorów autorskich.


Tagi: port wrocław, festiwal poetycki, poezja, wroclaw, silesius,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany