Rybie ości w odbytnicy ratlerka

kzarecka

2008-05-20

dra380ni261ceprzyjemnosci_160Takimi właśnie słowami określił Karol Maliszewski wiersze Krzysztofa Jaworskiego (poeta, dramaturg, prozaik, autor scenariusza do słynnego filmu "Golasy"), które zostały zebrane w tomie "Drażniące przyjemności". Maliszewski powiedział: - Legenda "bruLionu" powraca i daje się zobaczyć w całej okazałości. Te wierszyki są jak "rybie ości w odbytnicy ratlerka", wciąż jątrzą i śmieszą. Wcale się nie zestarzały. Tylko że śmiałem się w innych miejscach niż przed laty. Tak się porobiło. I to się chyba nazywa transformacja. Jaworski jako Charles Bukowski tej naszej transformacji? Kto wie, kto wie. "Komiksową" okładkę zaprojektował Paweł Jarodzki. Podrażnijcie się choć trochę.O książce - "dożynkowy" tom poezji Krzysztofa Jaworskiego "Drażniące przyjemności", zawierający utwory pisane w latach 1988-2008 i wydawane w książkach: "Wiersze" (1992), "Kameraden" (1994), "5 poematów" (1996), "Jesień na Marsie" (1997), "Hiperrealizm świętokrzyski" (1999), "Czas triumfu gołębi" (2000) i "Kapitał" (2000).

Grzegorz Hetman: - Krzysztof Jaworski: jednoosobowy piracki slup krążący po wodach polskiej poezji. Nie łupi bogatych (choć pewnie by mógł) ani nie obdarowuje biednych (to zbyt patetyczne). Regularnie narusza terytoria morskie Federacji Wzniosłych i Niezłomnych, żeby mącić jej fale za pomocą np. bomby fizjologicznej albo roztworu świętokrzyskiego hiperrealizmu i nihilizmu (to już dwadzieścia lat w służbie utrzymywania środowiskowej homeostazy!). Z zardzewiałą finką w jednej dłoni, z zawsze gotowym do strzału długopisem "Zenith 5" w drugiej. Z wizerunkiem Chesty Morgan na fladze, która - jeśli przyjrzeć się jej pod odpowiednim kątem - ukazuje trupią czaszkę i dwa skrzyżowane piszczela. "Nasze życie nie jest ani lepsze, ani gorsze niż życie insekta". Żadnych złudzeń. Krzysztof Jaworski.

Wojciech Wilczyk: - Jaworski wyraźnie starał się też osłabić, wyśmiać, czy też może po prostu zniszczyć, obowiązujący w tym kraju, za przeproszeniem, paradygmat podmiotu lirycznego (tę tendencję widać już w jego debiutanckiej książce). Bo nasz krajowy bohater wierszy jest zwykle heroiczny, niezależnie od tego czy pije denaturat i onanizuje się do zlewu (przynajmniej tak to nam zmarły samobójczą śmiercią kolega relacjonuje), czy też stąpa niezwykle delikatnie po drugim końcu tęczy (a z ust mu płyną w tym czasie nieprzerwane strumienie ciągów skojarzeniowych). Heroizm słowa lub czynów. Kreacyjny autobiografizm, a przy tym jak najmniejsze - delikatnie mówiąc - zaczepienie w konkrecie.

Krzysztof Jaworski "Drażniące przyjemności"; Wydawnictwo: Biuro Literackie; Liczba stron: 172; ISBN: 978-83-60602-63-8

KaHa

Tagi: Krzysztof Jaworski, Drażniące przyjemności, ksiązka, wiersz, poezja, tom,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany