Zmartwychwstanie Odnowiciela SF

kzarecka

2008-05-21

upadek_hyperiona_160O Danie Simmonsie mówi się, że to Odnowiciel SF. Jego książki "Hyperion" i "Upadek Hyperiona" zostały uznane za wydarzenia lat '90-tych i porównywane do "Diuny" Franka Herberta. Pierwsza ciekawostka - na ekran przerzucono "Diunę", teraz czas na "Hyperiona". Czeka nas wysokobudżetowa produkcja filmowa? Być może. Producentem obrazu (zrealizowanego na podtawie dwóch pierwszych części cyklu) ma być Graham King (odpowiedzialny za sukces "Aviatora" i "Infiltracji"). Druga ciekawostka - Mag pod koniec czerwca wyda nowego, poprawionego Hyperiona. A dokładniej jego drugi tom - "Upadek...". Jeszcze tylko miesiąc...O książce - W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona jednak, być może, metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów będzie mógł przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

Nazwa powieści jak i pomysł został przez Simmonsa zaczerpnięty z twórczości wybitnego poety angielskiego romantyzmu, Johna Keatsa. Również w hołdzie dla poety Simmons umieścił w swojej opowieści postać na nowo odrodzonego poety.

Intruzi atakują Hegemonię, niszcząc kolejne planety. Ludzkość walczy już nie o zwycięstwo, lecz o przetrwanie. Na Hyperionie pielgrzymi docierają do Grobowców Czasu, gdzie przekonują się, że prawdziwym przeciwnikiem ludzkości są digitalne istoty stworzone w odległej przeszłości przez informatyczne bóstwo. Teraz wytworzyły własną osobowość i dysponują niewyobrażalną potęgą, zdolną dokonać gigantycznych zniszczeń.

Dan Simmons "Hyperion"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Wojciech Szypuła; Format: 135 x 205 mm; Liczba stron: 656; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7480-087-7

KaHa

Tagi: Dan Simmons, Hyperion, zaglada hyperiona, książka, sf, diuna,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany