Uzależniający kochankowie

kzarecka

2008-05-23

kochankowiemojejmatki_160"Kochankowie mojej matki" to powieść, którą wychwala się na lewo i prawo. Parę cytatów: "Sunday Telegraph": - Powieść Hope'a, ze swoim dynamicznym, kolorowym, kolokwialnym wręcz stylem, to lektura uzależniająca., "The Guardian": - Poważna, ciepła książka, bezlitosna i zarazem subtelna., "The Times Literary Supplement": - Żywiołowa pochwała bezlitosnej prostoty życia w południowej Afryce. Tak, Christopher Hope ma się z czego cieszyć (zwłaszcza, że krytycy uważają powieść z 2007 roku za najlepsze dzieło autora). Powieść o kobiecie wyzwolonej w pierwszej połowie XX wieku jest w stanie zauroczyć większość. "Kochankowie..." to opowieść o fascynującej Kathleen.O książce - Afryka, pierwsza połowa XX wieku. Kathleen Healey to kobieta wyzwolona – jest pilotem i znakomitym myśliwym. Wytrzymała na ringu trzy rundy z Ernestem Hemingwayem, zna plemienną Królową Deszczu, Bamadodi, pali cygara, a kochanków przyciąga do Johannesburga z całego kontynentu.
Świat Kathleen fascynuje jej jedynego syna, Alexandra. Opowieści o poszukiwaczach złota, pełne niezapomnianych wrażeń wyprawy na polowania, przyjaźnie z Pigmejami i szamanami, barwne i różnorodne afrykańskie krajobrazy – wszystko to stanowi dla niego punkt odniesienia w dorosłym życiu. Gdy Kathleen umiera, Alexander musi stawić czoła wspomnieniom i ostatniej woli matki.
"Kochankowie mojej matki" to powieść o silnej, fascynującej kobiecie i przejmująca analiza historii Czarnego Kontynentu. Losy kochanków Kathleen i jej samej stają się dla autora pretekstem do opisania prawdziwych wydarzeń – od wojen burskich, przez dwie wojny światowe, aż do zniesienia apartheidu w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

"The Independent": - Przenikliwa, pomysłowa proza, niezwykli bohaterowie.

"Daily Telegraph": - Hope świetnie oddał charakter i koloryt czasów. Znakomita powieść.

Christopher Hope "Kochankowie mojej matki"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Ewa Pankiewicz; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 496; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-387-5

KaHa

Tagi: Christopher Hope, Kochankowie mojej matki, książka, Ernest hemingway,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany