Czasoumilacz

kzarecka

2008-06-12

domnakrancuczasu_160Jeanette Winterson, jak można wyczytać na stronie jej polskiego wydawcy, to znakomita pisarka brytyjska, autorka takich książek jak: "Zapisane na ciele", "Nie tylko pomarańcze", "Namiętność". Cytuję wydawcę, ponieważ, tu przyznaję szczerze, powieści owej autorki nie wpadły mi nigdy w ręce. Teraz na polskim rynku pojawia się pierwsza książka dla dzieci autorstwa Winterson. To opowieść o czasie, która rozgrywa się w wielu miejscach i różnych epokach. Jej tytuł to "Dom na krańcu czasu". Choć opowiada historię dziewięciolatki, skierowana jest raczej do starszych dzieci.


O książce - Z zapartym tchem śledzimy losy dziewięcioletniej dziewczynki Silver uwikłanej w niesamowitą historię opowiadającą o walce o posiadanie Czasomierza, czyli o absolutne panowanie nad czasem. Świetnie skonstruowaną fabułę dodatkowo wyposażono w elementy teorii fal, czarnych dziur i fizyki cząsteczkowej, nie zatracając przy tym baśniowych cech. Cała historia rozpoczyna się Londynie, kiedy w czasie zachodzi podobne zjawisko jak globalne ocieplenie - powstają niewytłumaczalne Tornada Czasu.

Fragment
Silver, Toby i wszystkie dzieci wysiadły z furgonetki, która przywiozła ich na Posterunek Zero. Posłano ich od razu do strażników przy bramie. Jeden ze strażników obrzucił ich wzrokiem, zerknął na listę i przepuścił do środka.
- Wy z tego autobusu, tak?
- Tak - powiedział Toby. - Znacie nas. Jesteśmy wszyscy.
- Już się w tym wszystkim gubię - odpowiedział strażnik. - Wariacki dzień. Wysyłają wszystkich dwa razy szybciej. Teraz idźcie do tamtego białego budynku na skanowanie. Wasza deportacja jest o drugiej.
- A jak to się robi, że odsyła się kogoś w jego własne czasy? - zapytała niewinnie Silver.
- Ściśle tajne - odparł strażnik, stukając się palcem w nos. - A teraz już was nie ma. Tylko nie zbliżać mi się do czerwonego budynku. Wy macie iść do poczekalni, tego białego.
Na Posterunku Zero wszyscy byli okropnie zajęci. Każdy strażnik rozmawiał naraz z sześcioma osobami, bo deportacja...
W drodze do poczekalni Silver zauważyła rządek dzieci, które szły parami do czerwonego baraku. Zatrzymała się i zaczęła im się przyglądać. Były to same bliźniaki.
Nagle do grupy Toby'ego podszedł strażnik, zawołał Sally i Kelly i kazał im pójść do czerwonego baraku. Bliźniaczki potulnie poszły w tamtym kierunku, trzymając się za ręce. Inni strażnicy wpuścili je do środka, zamknęli drzwi od zewnątrz na zasuwę, zajrzeli do środka przez wizjer i oddalili się.
- Toby! - powiedziała Silver. - Chodź!
Odłączyli się od grupy, postali przy jakichś kontenerach, dopóki strażnicy nie znaleźli się dość daleko, po czym oboje podeszli do czerwonego baraku i zaglądnęli do środka.
Wewnątrz znajdowały się same bliźniaki, ubrane jednakowo, dokładnie jak Sally i Kelly. Każde z nich dostało coś do jedzenia i wszystkie jadły teraz w milczeniu.
Silver i Toby okrążyli długi czerwony barak i zobaczyli jeszcze dwa. Na jednym z nich widniał napis PRZYLOTY, na drugim ODLOTY.
Zobaczyli przez wizjer, że w PRZYLOTACH siedział tylko samotny Murzyn z ponurą miną.
Zupełnie inaczej było w ODLOTACH. Barak pełny był mężczyzn, kobiet i dzieci w każdym wieku i każdej narodowości. Stojąc na palcach i zaglądając do środka, Silver usłyszała nagle głos jednego ze strażników:
- Ej, ty tam, co ty wyprawiasz?
Strażnik był wysoki i zagniewany. Toby wysunął się ku niemu z miną zawadiacką, ale i przepraszającą. Toby wiedział, jak obchodzić się ze strażnikami.
- Mają nas dziś wszystkich deportować, nie? Tak się tylko rozglądamy, nie?
- Nazwiska?
Toby podał swoje i jednej z dziewczynek z autobusu. Strażnik sprawdził na palmtopie.
- Ale bałagan! No, wracać mi do Neuro. Jeszcze was przecież nie wymazano?
- Jak to wymazano?
- No, pamięć wam wymażą. Przecież nie może tak być, że nagadacie wszystkim, co tu widzieliście.

Jeanette Winterson "Dom na krańcu czasu"; Wydawnictwo: Znak; Format: 136 x 205 mm; Liczba stron: 216; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-0997-8

KaHa

Tagi: Jeanette Winterson, Dom na krańcu czasu, książka, fragment,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany