Czerwony - najlepszy

kzarecka

2008-06-16

czerwonypyl_160W "Financial Times" ukazała się recenzja, która z pewnością zadowoliła Ma Jaina (należy jednak szybko dodać, że "FT" nie należy do mniejszości; wielu zachodnich recenzentów wysoko ocenia jego twórczość literacką). Padły tam słowa: - Jeśli w tym roku macie czas na przeczytanie tylko jednej książki o Chinach, niechaj nią będzie "Czerwony pył". Publikacja ukaże się w serii "Naokoło świata" (zapoczątkowanej przez Iskry, teraz kontynuowanej przez Zysk i S-ka), na którą składać się będą jedne z najlepszych książek reportażowych.
O książce - Jest rok 1983, Ma Jian, kończący trzydzieści lat, czuje coraz bardziej natarczywe pragnienie, by uciec od ograniczeń, które narzuca życie w Pekinie. Rządy Deng Xiaopinga to z jednej strony reformy ekonomiczne, z drugiej między innymi kampania przeciw zepsuciu duchowemu, która budzi niechęć młodych. Noszący długie włosy i dżinsy, a także przyjaźniący się z licznymi artystami Ma Jian jest podejrzliwie traktowany w zakładzie pracy i przez milicję. Była żona chce odseparować go od córki, a dziewczyna sypia z innym facetem. Pewnego dnia Ma Jian kupuje bilet kolejowy do najdalej wysuniętej na zachód prowincji Chin i wyrusza na poszukiwanie siebie samego.
Podróż trwa trzy lata. Ma Jian dociera na pustkowie i do zatłoczonych miast. W efekcie otrzymujemy urzekający i niepowtarzalny obraz gwałtownych sprzeczności targających Chinami, obraz, który mógł przedstawić tylko ktoś, kto we własnym kraju jest intruzem.


czerwonypylpaszport_420

"Independent": - Wspaniały popis talentu... Bardzo efektowne skrzyżowanie powieści podróżniczej, za której napisanie każdy autor zachodni wiele by oddał, z przejmującym wyznaniem... Książka wyróżniająca się spośród licznych literackich opowieści »straconego pokolenia« rewolucji kulturalnej.

"The Times": - Podróże Ma Jiana są niezwykle malownicze, a wyrazistość i zwięzłość jego opowieści przywodzi na myśl chińską kaligrafię. Otrzymujemy rozległe panoramy i drobiazgowe miniatury - i jedne, i drugie najczęściej niedostępne dla oka zachodniego obserwatora.

Ma Jain "Czerwony pył. Droga przez Chiny"; Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Tłumaczenie: Jerzy Łoziński; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 288; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7506-224-3

KaHa

Tagi: Ma Jain, Czerwony pył, Droga przez Chiny, książka, reportaż, naokoło świata,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany