C"est la vie

kzarecka

2008-06-16

takiejestzycie_160Takie jest życie - "najlepszy" sposób na wytłumaczenie dziecku trudnych spraw. Niby dostaje odpowiedź, ale i tak nic z tego nie rozumie. Światy dorosłych i światy tych młodszych zdecydowanie się różnią. Inaczej się patrzy, inaczej spostrzega, inaczej odczuwa. Wie o tym bohaterka książki "Takie jest życie, Lili". Valerie Dayre, pisarka, debiutowała w 1989 roku. Od tego czasu na francuskim rynku pojawiło się kilkanaście powieści jej autorstwa. Na ogół analizuje stosunki łączące dorosłych z dziećmi, bada niepokoje młodych umysłów, strach przed opuszczeniem i samotnością.


O książce - 30 lipca. Parking przy autostradzie - kawiarnia, samoobsługowa stacja benzynowa, toalety, minisupermarket i mnóstwo gadżetów! Prawdziwe miasteczko zawieszone nad autostradą! Chwila na odpoczynek i złapanie oddechu. Wakacje są na wyciągnięcie ręki.

Tak mówią rodzice.

Odrażające miejsce. Każdego roku porzuca się tu psy, starszych ludzi - wszystko, co zawadza. Tu, w sztucznym świetle, ludzie wydają się paskudni. Dorośli są zmęczeni po całym roku pracy i muszą wreszcie "odnaleźć się, naładować baterie, od nowa nauczyć się kochać". Sami.

Tak myśli Lili.

Ma wrażenie, że sama też zawadza. Dlatego - kiedy spostrzega czarnego, długowłosego psa, który z nadzieją wypatruje swoich państwa i później długo goni ich uciekający samochód - przygląda się mu z uwagą i dobrze go rozumie.

A gdyby spotkało ją to samo?...

Valerie Dayre "Takie jest życie, Lili"; Wydawnictwo: Nasza Księgarnia; Tłumaczenie: Joanna Szyszko; Format: 118 x 180 mm; Liczba stron: 128; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-10-11469-3

KaHa

Tagi: Valerie Dayre, Takie jest życie Lili, książka, wakacje, księgarnia,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany