Czy Bosch został świętym?

kzarecka

2008-06-17

ciemnoscmroczniejsza_160.Ci, którzy oglądali "Świętych z Bostonu", wiedzą, jak można wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Czy Harry Bosch również postanowił być wysłannikiem Boga? Detektyw Bosch pojawił się już w debiutanckiej książce Michaela Connelly'ego (powieść przyniosła autorowi nagrodę Edgara) i dość dobrze radził sobie w kolejnych. W "Ciemności mroczniejszej niż noc" część akcji znowu będzie się rozgrywać w filmowym środowisku Hollywood. Tym razem jednak na detektywa spadną podejrzenia - czy rzeczywiście zabija?




O książce - Detektyw Jaye Winston z biura szeryfa ma rozwikłać zagadkę niezwykle brutalnego, a zarazem wyrafinowanego morderstwa, którego ofiarą padł Edward Gunn, lump i pijak, podejrzany niegdyś o zabójstwo prostytutki. Zwraca się o pomoc do dawnego pracownika FBI McCaleba, specjalisty od portretów psychologicznych przestępców. Jednocześnie toczy się proces Davida Storeya, hollywoodzkiego reżysera oskarżonego o zabójstwo początkującej aktorki. Postacią, która łączy obie sprawy, okazuje się detektyw Harry Bosch. Zaskakujące odkrycia dotyczące tła morderstw i analiza faktów doprowadzają McCaleba do wniosku, że być może Bosch, od lat obcując ze zbrodnią, zaczął na własną rękę wymierzać sprawiedliwość.

Michael Connelly - postanowił zostać autorem kryminałów, gdy w czasie studiów zetknął się z twórczością Raymonda Chandlera. Pod jej wpływem jako główne przedmioty studiów wybrał dziennikarstwo i kreatywne pisanie. W 1980 roku zaczął pracować w dziennikach (specjalizował się w opisywaniu pracy policji i afer kryminalnych). Przełomem w jego dziennikarskiej karierze okazał się reportaż o katastrofie lotniczej z 1986 roku. który zdobył nominację do Nagrody Pulitzera, a sam Connelly jako obiecujący dziennikarz został zaangażowany przez "Los Angeles Times". Trzy lata później Connelly napisał pierwszą powieść - "The Black Echo", której bohaterem był detektyw Harry Bosch.
Connelly jest mistrzem w łączeniu kryminalnej intrygi z wiarygodnie opisanym dramatem psychologicznym. Żaden z tych składników nie góruje nad drugim - widać w tym silny wpływ twórczości Raymonda Chandlera.

Michael Connelly "Ciemność mroczniejsza niż noc"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tłumaczenie: Ewa Horodyska; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 304; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-788-0

KaHa

Tagi: Michael Connelly, Ciemność mroczniejsza niż noc, książka, film, święci z Bostonu,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany